Ohtlik välgumihkli nuusutamine: kaks Pärnu poissi viidi üliraskes seisundis haiglasse

Liis Velsker
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Noorte seas levib välgumihkli gaasi sissehingamine.
Noorte seas levib välgumihkli gaasi sissehingamine. Foto: Tairo Lutter / SL Õhtuleht

Lääne prefektuur teatab, et noorte seas leviva välgumihkligaasi sissehingamise tõttu said Pärnus eile kaks poissi gaasimürgistuse ning nad viidi üliraskes seisundis haiglasse.

Tänase seisuga on poisid jätkuvalt üliraskes seisundis Pärnu haigla intensiivravi osakonnas. Alaealised noored leiti Pärnu linna erinevaist paigust, ühe leidis politseipatrull ning teisest teatas politseile kiirabi.

Politsei on alustanud juhtumi uurimiseks kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb raske tervisekahjustuse tekitamise ettevaatamatusest. Menetlust juhib Lääne ringkonnaprokuratuur.

Politsei ja piirivalveamet (PPA) hoiatab, et välgumihkligaasi sissehingamine võib lõppeda väga tõsiste, suisa tagasipöördumatute tagajärgedega. Paraku on sellest noorte seas saanud seltskondlik ajaviide.

«Butaani ehk välgumihkligaasi mürgisus sissehingamisel põhineb peamiselt sissehingatavast õhust hapniku omandamise takistamisel ja sellest tuleneval organismi hapnikuvaegusel ehk hüpoksial. Kaebused, mis tekivad butaani sissehingamisel sõltuvad mürgistuse raskusastmest  ning on järgnevad: hingamise kiirenemine, südametöö kiirenemine, väsimus, uimasus, teadvusehäire, halvenenud nägemine, tsüanoos ja teadvusekaotus,» selgitas Pärnu haigla anestesioloogia-, operatiiv- ja intensiivraviteenistuse juhataja ja Eesti Mürgistusteabekeskuse kliiniline konsultant Raido Paasma.

Ta lisas: «Ei ole harvad juhtumid, kus välgumihkligaasi sissehingamisel saabub surm südame rütmihäirete, hingamise- või südametegevuse seiskumise tõttu. Butaan kahjustab organismis hapnikupuuduse tekitamise kaudu ka aju närvirakke ning seega on ta väga ohtlik kogu inimorganismile.»

Välgumihkli täitmiseks ettenähtud gaasiballoonid on kauplustes vabamüügis ning seega ka lapseohtu noortele äärmiselt kättesaadavad.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles