Tagasi mobiilivaatesse

Uudised

:

Dieedipidajaid ohustab vitamiinipuudus

Naisi, kes kehakaalu langetada soovivad ja oma igapäevast menüüd 1500 kilokalorini piiravad, ohustab vitamiinipuudus.Kõige suurem defitsiit võib nii ranget dieeti järgides tekkida E-vitamiini puhul, kirjutas Reuters.

Värskest Ameerika Ühendriikides tehtud uuringust ilmnes, et suurem osa populaarseid dieete jälgib küll väga täpselt igapäevast valkude, rasvade ja süsivesikute tarbimist, kuid vitamiinide ja mineraalainete vajadust arvesse ei võeta. Samas kaasnevad pikaajalise vitamiinivaegusega tõsised ohud tervisele-luuhõrenemine, neuroloogiliste hädade teke jne.

Mainekas Stanfordi ülikoolis tehtud uuringus jälgiti 300 ülekaalulist naist, kes kõik järgisid ühte neljast populaarsest dieedist: Atkins, Zone, LEARN (Lifestyle, Exercise, Attitudes, Relationships, Nutrition) ja Ornish. Dieeti alustades tarbisid naised 2000 kcal päevas, kahe kuu jooksul aga kärbiti nende toiduvalik 1500 kilokalorini.

Uuringu käigus mõõdeti ka, kas ja kui palju said naised igapäevase toiduga 12 tähtsamat vitamiini ja mineraalainet. Selgus,et kõige sagedamini tekitas range dieet E-vitamiini puudust: tervenisti 65 protsenti naistest ei saanud seda toiduga piisavalt.

Atkinsi dieedi järgijatel esines kõige sagedamini tiamiini (B1-vitamiini), foolhappe,C-vitamiini, raua ja magneesiumi defitsiit. LEARN-dieedi pidajaid kummitas E-vitamiini, tiamiini ja magneesiumi vaegus. Ornish-dieedi järgijatel oli raskusi E- vitamiini ja B12- vitamiini, samuti tsingi soovituslike päevaste koguste kokkusaamisega. Vitamiinide ja mineraalainete vaegus oli väiksem vaid  Zone-dieeti pidanud naiste puhul. Uurijate hinnangul on see põhjustatud asjaolust, et igapäevaselt tarbitavate süsivesikute kogused pole Zone-dieedi puhul nii rangelt limiteeritud kui teiste dieetide puhul.

Uuringut juhtinud Stanfordi ülikooli teaduri Christopher Gardneri sõnul võiks dieedijuhistes olla kirjas ka hoiatus võimalikust vitamiinivaegusest ning soovitused mõne kompleksvitamiini tarbimiseks. «Meie uuringus jälgisid naised nelja erinevat dieeti ja vaid Atkinsi dieedi puhul oli antud soovitus lisaks mõnd vitamiini tarbida. Kõigest kolm naist järgis seda soovitust,» nentis Gardner.

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnadtervistoituminedieetülekaal
Samal teemal
apteeker ANNAB NÕU
Eesti Haigekassa
ALKOHOLI TARVITAMINE EI OLE VAID JOOJA ISIKLIK PROBLEEM
Saada meile vihje!
Nägid midagi huvitavat? Saada meile kiri, video või pilt siit!
MAAILMAPANK ANALÜÜSIS EESTI TERVISHOIUSÜSTEEMI
Viimased uudised
KASULIK TEAVE
Laste hammaste tervisAlkohol ja tervisUimastid ja nende mõjuNoorte vaimne tervisHIV
Nõuanded Kõik
Liikumine Kõik
HaigusedKõik
48h populaarsemad teemad
POSTIMEES.eeKõik
TarbijaKõik
NaineKõik
Top lood
Top kommentaarid