Seksuaalvägivalla ohvritele luuakse koostöövõrgustik

Rivo Veski
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Seksuaaltervise Liit loob seksuaalvägivalla ohvrite abistamiseks vajaliku koostöövõrgustiku.
Eesti Seksuaaltervise Liit loob seksuaalvägivalla ohvrite abistamiseks vajaliku koostöövõrgustiku. Foto: SCANPIX

Eesti Seksuaaltervise Liit loob seksuaalvägivalla ohvrite abistamiseks vajaliku koostöövõrgustiku.

Eesti Seksuaaltervise Liit viib läbi projekti  «Seksuaalvägivalla ohvrite abistamiseks laiapõhjalise koostöövõrgustiku loomine ja võimestamine», mille eesmärk on seksuaalvägivalla ja inimkaubandusega seotud seksuaalvägivalla leviku ja mõjude vähendamine läbi avalikkuse teavitamise, ohvreid abistavate teenuste loomise, ning eri valdkonna spetsialistide teadlikkuse ja koostöö suurendamise Eestis.

«Selleks, et vähendada seksuaalvägivallast tingitud kahjusid, vajavad ohvrid kohest meditsiinilist abi ja psühhosotsiaalset tuge koos kohtumeditsiiniliste tõendite tuvastamisega, mis tagab süüdistuse esitamiseks vajalike tõendusmaterjalide kogumise. Esmasele abile järgnev rehabilitatsioon hõlmab  meditsiinilise, sotsiaalse, psühholoogilise ja juriidilise pädevuse. Selline süsteem meil praegu puudub,» ütles projekti põhitäitja Made Laanpere.

«Ohvrite süüdistamine on tavaline. On ridamisi juhtumeid, mil ainsa seksuaalkuritegude ennetusabinõuna on soovitatud naistel ettevaatlikud olla ja piirata alkoholi tarbimist. Taoliste ohvrit süüdistavate hoiakute levimine ja püsimine nii elanikkonna kui ka seksuaalvägivalla ohvriga kokkupuutuvate spetsialistide hulgas soodustab seksuaalkuritegude saladuses hoidmist, hoiab alal «nõudlust» seksuaalvägivalla ja inimkaubanduse toimepanijate seas ning  pärsib tugevalt ohvrite pöördumist abi järele võimaldades nende taasohvristamist abiandmise süsteemis,» lisas Kai Part.

Kaheaastane projekt analüüsib seksuaalvägivalla olukorda Eestis, loob esmase ohvrite abistamise ja rehabilitatsiooni pilootsüsteemi tervishoiuasutustes ja koordineerib võrgustikutööd projekti partneritega.

Projekt teavitab avalikkust seksuaalvägivalla lubamatusest, abisaamise vajadusest ja võimalustest vägivalla ohvritele.

Projekti käigus koostatakse juhend esmaseks tööks seksuaalvägivalla ohvriga tervishoiuasutustes, viiakse läbi koolitusi tugevdamaks võrgustikutööd ohvritega kokku puutuvate eri valdkonna võtmespetsialistide (meedikud, politsei ja prokuratuuri töötajad, juristid, sotsiaaltöötajad, psühholoogid, varjupaikade töötajad) jt organisatsioonide vahel. Projekti Norra-poolseks partneriks on Oslo seksuaalvägivalla keskus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles