Neli asja, mis võivad häirida sinu und

Marina Lohk
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Kõrva-nina-kurguarst ja unearst Heisl Vaher selgitab kliinik.ee’s, kuidas hinnata enda uneharjumusi ning mis võib korralikku ööund takistada või häirida.

Unes veedame väga suure osa ööpäevast. Mida väiksem on laps, seda kauem ta magab. Normaalne ja tervislik uni on hea tervise ja päevase aktiivsuse aluseks. Tervislikku und soodustavad tegevused ja harjumused takistavad unehäirete tekkimist. Juba tekkinud unehäire puhul võib kuluda rohkesti aega, et häirest vabaneda, muuta unega seotud harjumusi ning tunda uute harjumuste positiivset toimet. 

Kuidas hinnata enda uneharjumusi?

Kui uinumiseks kulub liiga palju aega või ärkate öö jooksul korduvalt, tuleb esmalt panna paika kindel magamamineku ja ärkamise kellaaeg ning sellest vähemalt ühe nädala jooksul kinni pidada. Keskmiselt vajab täiskasvanu 7–8 tundi und ööpäevas.

Kõige sagedamini häirivad und ümbritseva keskkonna helid, nagu näiteks tilkuv veekraan või magamistuppa lubatud koduloomad. Vaikne monotoonne taustaheli võib aga hoopis aidata uinuda. Keskkond mõjutab und sageli rohkem kui arvatakse: tähelepanu tuleb pöörata mürale, ruumi temperatuurile, valgusele, voodimadratsile, kaasmagajatele. 

Müra. Helid sagedusega 40–70 detsibelli ei lase uinuda. Seega võib tilkuv veekraan või naabrite juurest kostuv muusika une rikkuda. On leitud, et tavapärase taustaheli puudumine võib samuti unele mõjuda.

Uuringud näitavad, et pikaajalistele linnaelanikele mõjub aknast kostuv linnakära hoopis rahustavalt. Selleks, et helidega toime tulla, soovitatakse ärritava lärmi puhul kasutada kõrvatroppe või maskeerida müra kas õhukonditsioneeri, ventilaatori või raadio vaikse ühtlase suminaga. Reisile minnes soovitatakse hotellide «haudvaikuse» vastu kaasa pakkida tuttav tiksuva kõlaga kell.

Ruumi õhutemperatuur. Ruumiõhk temperatuuriga vähem kui 12 ja rohkem kui 24 kraadi häirib und, kuid ideaalse ruumitemperatuuri suhtes ei ole ka teadlased kokkuleppele jõudnud. Tundlikkus õhutemperatuurile ja -niiskusele on individuaalselt väga erinev ning oleneb ka voodi- ja magamisriietest. Üldiselt ollakse arvamusel, et kergelt jahe ruum soodustab uinumist ja magamist. Külmakartlik kaasmagaja võib kanda rohkem rõivaid. Ollakse arvamusel, et kuumas magamine tekitab rohkem ärkamisi ning ei soodusta sügavat und.

Valgus. Ööpäevast une-ärkvelolekurütmi reguleerib suures osas valgus ja pimedus. Ere loomulik valgus on üks kõige võimsamaid bioloogilise kella seadistajaid. Bioloogiline kell paneb paika, millal tunneme end unisena ning millal tegutseme kõige aktiivsemalt. Päevasel ajal aitab ere valgus püsida ärkvel, kuid õhtul enne magamaminekut võib osutuda ka hilisemat und häirivaks.

Kui ei ole võimalust viibida piisavalt naturaalse valguse käes, tuleks kodust või töökeskkonna valgustust võimendada. Magama minnes on aga hämar ruum heaks uinutajaks, mõjudes läbi silma võrkkesta ajus olevatele spetsiaalsetele rakkudele, mis toodavad uinumiseks vajalikku hormooni melatoniini ning reguleerivad kehatemperatuuri.

Kui ärkamise aeg on varajasem kui tavapäraselt harjutud, võib viibida õhtul kauem ereda valguse käes – magamaminekuaeg nihkub küll veidi hilisemaks, kuid hommikuti võib see aidata kauem magada. Öösiti tualetti kasutades peaks samuti eredat valgust vältima.

Madrats. Magamiskoha pind on oluline und mõjutav faktor. Vana madrats, mis selga ega õlgu ei toeta, häirib und ja põhjustab liigesevalusid. Ka ei tohiks voodi olla liiga väike, vaid peab võimaldama piisavat liigutamist.

Enne voodi ja madratsi ostmist on mõttekas poes madratsil veidi pikutada ning endale sobiv leida. Ostjad, kes kulutavad 15 minutit rohkem madratsi valimisele, on rohkem rahul oma valikuga. Patjade ja tekkide valikul peab ka arvestama allergia ning astmaga ning nende esinemisel otsustama hüpoallergiliste toodete kasuks. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles