Traagiline kodusünnitus jätab ämmaemanda tööta

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Harju maakohus karistas esmaspäeval tingimisi vangistusega tegevusloata ämmaemandana tegutsenud naist, kelle tegevus viis sünnitusel lapse surmani ja tõi sünnitajale kaasa raskeid vigastusi.

Harju maakohus karistas esmaspäeval tingimisi vangistusega tegevusloata ämmaemandana tegutsenud naist, kelle tegevus viis sünnitusel lapse surmani ja tõi sünnitajale kaasa raskeid vigastusi, kirjutab BNS.

Eelmise aasta augustis kutsus pere ämmaemand Moonika Tammeli enda koju. Pere sooviks ei olnud kodusünnitus, vaid nad soovisid kodus olla niikaua kui võimalik ja tahtsid, et ämmaemand aitaks neil hinnata, millal on õige aeg minna sünnitusmajja.

Moonika Tammel viivitas haiglasse minekuga ning selle vtagajärjel ei õnnestunud arstidel päästa lapse elu. Ühtlasi sai ka ema raskeid tervisekahjustusi, tuvastas uurimine.

Lisaks selgus uurimisel, et Tammel osutas 2014. aasta suvel ja sügisel kokku viiel korral iseseisvalt ämmaemandusabi ehk võttis vastu kodusünnitused, omamata sellekohast tegevusluba. Kodusünnitusi vastu võttes teenis Tammel kokku 1250 eurot.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistas Moonika Tammelit selles, et oma tegevusega ämmaemandana põhjustas ta vastsündinu surma ning emale rasked tervisekahjustused, samuti selles, et Tammel osutas iseseisvalt ämmaemandusabi omamata sellekohast tegevusluba.

Harju maakohus mõistis esmaspäeval Tammeli lühimenetluses süüdi ning määras talle lõplikuks karistuseks neli aastat vangistust tingimisi viieaastase katseajaga. Ühtlasi määras kohus naisele kolme aasta pikkuse keelu töötada ämmaemandaja, samuti mõistis kohus Tammelilit välja kriminaaltulu 1250 eurot.

Moonika Tammel ütles Postimehele, et otsust edasi ei kaeba, vaid jätkab töötamist meditsiinisüsteemis.

Ida-Tallinna naistekliiniku juhataja Lee Tammemägi rääkis eelmisel aastal vahetult pärast traagilist sünnitust Postimehele, et  armiga emakas  rebenes kodusünnituse käigus ja laps suri. Ema elu õnnestus päästa ainult tänu kiirele operatsioonile ja verevahetusele. Kuna sünnitajal oli eelmine sünnitus lõppenud keisrilõikega, siis poleks ta tohtinud kodus sünnitada. Keeld varasema keisrilõike korral kodus sünnitada lisati vastunäidustuste nimekirja naistearstide soovil, kuna armiga emaka korral on suurem risk emakarebendiks sünnituse ajal. «Kui haiglas peaks emakas sünnituse ajal rebenema, siis meil on viie minuti jooksul võimalus keisrilõike teel laps ära sünnitada ja tema elu päästa. Kui see juhtub kodus, siis emakarebendit ei pruugita üldse äragi tunda, nagu selle traagilise loo puhul, kus laps suri,» rääkis Tammemägi toona.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles