Millised peaksid olema talvised nahahooldustooted?

, sortimendijuht, Magnum
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Shutterstock / Apotheka

Nii nagu me vahetame koos külmade ilmade saabumisega kerged kehakatted paksemate vastu, tahab ka nahk talveajal tõhusamat hoolitsust kui suvesoojaga, muidu hakkab nahk ketendama ja kihelema.

Talv on nahale paras katsumus. Õues teevad liiga pakane ja külm põhjatuul, siseruumides röövib aga kuiv õhk nahast niiskuse. „Talvisel ajal, kui nahas on vähem niiskust ja kaitsev rasukiht õheneb, on õige nahahooldus eriti oluline. Kuna külmaga aeglustub rasunäärmete talitlus, muutub nahk  kuivemaks ning vajab tummisemaid ja kaitsvamaid tooteid,” selgitab Magnumi sortimendijuht Riin Liplik.

Rasusel nahal talvestressi ei teki, aga kuiva ja tundliku nahaga probleemid külmal aastaajal süvenevad. Järsud temperatuurikõikumised, kui minna soojast siseruumist õue külma kätte ja tagasi tuppa, on nahale väsitavad. Keskküttega ruumides langeb sageli ka õhuniiskus liiga madalale. Kui kõigele sellele lisanduvad kareda veega pesemine ning jahedasse aega sobimatud hooldustooted, hakkabki nahk kiheluse, kiskumistunde ja ketendusega märku andma, et midagi on valesti, midagi tuleks teha teisiti.

Nii nagu me vahetame koos külmade ilmade saabumisega kerged kehakatted paksemate vastu, tahab ka nahk talveajal tõhusamat hoolitsust kui suvesoojaga.

Ärritunud nahale ei pruugi tavakosmeetika enam leevendust pakkuda. Abi võib saada apteegis müüdavatest hooldustoodetest. Apteegikosmeetika tootmises lähtutakse põhimõttest „vähem, aga tõhusam”. Lahtiseletatult: vähem eri toimeaineid tähendab väiksemat nahaärrituse riski. Kvaliteet on apteegikosmeetikas väga konkreetse tähendusega mõiste. Uute toodete väljatöötamine on pikk protsess, mis hõlmab toimeainete uuringuid, testimisi, teadlaste, nahaarstide ja allergoloogide koostööd. Sageli valmistavad apteegikosmeetikat ravimitootjad, kes lähtuvad seda tehes ravimite valmistamise kvaliteedinõuetest. Turvalisus on apteegitoodete suur trump.

Hell puhastus

„Ka külmal ajal vajab nahk kerget koorimist, toitvaid ja niisutavaid maske ja kreeme, huulepalsamit, kätekreemi – peaasi on kasutada oma naha vajadustele vastavaid tooteid,” rõhutab Riin Liplik. Naha puhastamiseks tuleks valida leebe toimega toode. Tavalist seepi Liplik talvel näopesuks ei soovita, sest seebiga pesemine nõrgestab naha õhukest kaitsekihti. Turvaline valik on seebivabad puhastusgeelid ja -vahud. Tundlikule ja allergilisele nahale mõeldud hooldussarjadest leiab puhastusgeele, mis ei kuivata ega ärrita nahka, neid on rikastatud niisutavate toimeainetega ning need taastavad naha pehmuse ja elastsuse. Apotheka menukaimad talveks sobivad näopuhastusvahendid on Avene Cold Cream pesemisgeel väga kuivale nahale, Avene eriti õrn puhastusgeel, Eucerin tundliku naha 3in1 puhastusvedelik, Sesderma Sensyses Classic näopuhastusvesi, Vichy Purete Thermale Micellar näopuhastusõli ja Avene Cleanance seebivaba pesemisgeel.

Midagi uut – mitsellaarvesi!

Mugav ja mitme toimega uue põlvkonna näopuhastustoode on mitsellaarvesi. See puhastab naha mustusest ja meigijääkidest, tasakaalustab ning tõstab toonust. Kui nahk on kuiv, on mõistlik veega pesemist piirata või sellest üldse loobuda ja kasutada näo puhastamiseks puhastuspiima koos toniseeriva näoveega. Eriti hea, kui puhastajal on nahka rahustavaid ja pehmendavaid omadusi.

Niiskusepuudusest kare ja ketendav nahk ei võta kreemi vastu enne, kui nahka on kooritud. Talveaega sobivad õrna toimega koorijad – näiteks Babé õrn koorija tundlikule nahale või Bionike Defence kooriv puhastuskreem tundlikule nahale, mis ei nõrgesta naha kaitsevõimet külma, tuule ja muude kahjulike välismõjude eest. Õhukese ja kergesti ärrituva naha korral on mõistlik jätta külmemal ajal koorimiste vahele pikemad pausid. Alati on turvaline valida spetsiaalselt tundlikule nahale loodud tooted.

Kreem vajaduste järgi

Talvine päevakreem võiks olla rasvarikkam kui muul ajal, samas küllaldaselt niisutav ja nahka kaitsvate omadustega. Suure veesisaldusega geele ja õlivabu emulsioone võiks külmakuudel vältida. Nahka tuleb kreemitada vähemalt pool tundi enne õueminekut, et kreem jõuaks korralikult imenduda. Näole kreemi kandes ei tohiks ära unustada ka kaela- ja dekolteepiirkonda. Noore, heas toonuses naha korral võib talvekuudel jätkata harjumuspärase hooldusega, küll aga jäägu kevadet ootama kerged õlivabad emulsioonid ja alkoholi sisaldavad näoveed. Külmemate päevade puhuks tasub soetada rasvasem kreem, mis pakub nahale kaitset – selleks sobib näiteks Iwostin Sensitia kaitsev talvekreem lipiididega, Physiogel C. R. Rich näokreem, Avene Cold Cream väga kuivale nahale, Avene Trixera pehmendav kreem atoopilisele nahale, Bioderma Sensibio Rich rahustav näokreem või Altermed Panthenol Forte talvekreem.

Eaga kuivemaks ja õhemaks muutunud nahka süstivad uut energiat vananemisvastased aktiivained – seega kortse siluvalt ja samas nahka niisutavalt mõjub näiteks Bionike Defence Xage Ultimate Repair täitev öökreem, aga ka hüaluroonhapet sisaldav Eucerin Volume Filler sari. Luksuslikku lisahooldust pakuvad iluseerumid, mille mõju ulatub epidermise sügavamatesse kihtidesse – selleks sobivad näiteks Vichy Neovadiol eliksiirseerum F ning LV näoseerum

Järsud temperatuurimuutused on kõige kahjulikumad õhukesele, laienenud pindmiste kapillaaridega kuperoossele nahale. Selline nahk vajab õrna hoolitsust ning õues kindlasti kaitset külma ja tuule eest – seda pakub näiteks Iwostin Capillin kapillaare tugevdav kreem.

Talvel tuleks nägu turgutada ka toitvate ja niisutavate kreemmaskidega. Savimaskid oleks parem jätta ootama, sest need kuivatavad liigselt nahapinda. Maski tuleks kanda ka kaelale. Talvisteks maskideks sobib näiteks Sõsar bioaktiivne turbamask, aga ka Skinlovers rahustav 2-osaline mask.

Kuigi huulte värvimine pakub huultele mõningast kaitset, jääb sellest talvel väheks, et hoida õrna nahaga huuled pehmed ja siledad. Ennetamaks huulte kuivamist ja ketendamist, peaks alati olema käepärast huulepalsam või hügieeniline huulepulk – näiteks Eucerin Acute, Sõsar melissi huulemesi või Altermed Panthenol Forte huulepalsam

Vähene õhuniiskus ja külm muudavad hapraks ripsmed ja kulmukarvad. Abi saab seerumitest, mis tugevdavad ripsme- ja kulmukarvu ning ergutavad karvakasvu. Ka riitsinusõli sobib selleks puhuks hästi.

Hea kätekreem kaitseb nahka nagu nähtamatu kindapaar. Parim valik on rasvarikas ja niisutavate omadustega kreem. Glütseriin, allantoiin ja pantenool on võlusõnad, mida tootekoostisest otsida. Et võtta võidest maksimumi, võiks õhtul pärast kreemitamist ja enne magama minekut kätte tõmmata puuvillased kindad. Kätekreemi valides on kindla peale minek BioNike Proxera toitev kätekreem kuivale nahale, aga ka Oliva Eco kätekreem.

Õige toote leidmiseks on mõistlik nõu pidada apteekriga. Mitmes Apotheka apteegis Tallinnas ja Tartus pakutakse nahadiagnostikat: naha niiskus-, rasu- ja melaniinisisalduse mõõtmist. Täpsema info tooteesitluste ja nahadiagnostika kohta leiab lehelt apotheka.ee.

Artikkel ilmus Apotheka ajakirjas Naerata!

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles