Apteekri 6 nõuannet valutavate liigeste heaks

, Apotheka farmatseudi
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Shutterstock

Kui oled üks neist, kellel on pärast pikemat istumist raske esimesi samme teha, vaevaline trepist alla tulla ja üles minna ning kui põlved kipuvad ka öösiti valutama, siis järgi Apotheka farmatseudi Kerli Valge soovitusi. 

Liigesevalu on väga sage kaebus, mis valmistab tihti rohkem peavalu just eakamatele inimestele. Ometi on reumaatilisi haiguseid palju diagnoositud ka noortel inimestel. Kui valuga kaasneb turse ning hommikune liigese jäikus, mis kestab üle viie minuti ja kui liigesed valutavad ka öösiti, siis tuleks kindlasti pöörduda arsti juurde.

Kui aga sümptomid nii tõsised pole, võib saada abi ka apteegiriiulilt. Ei tasuks aga arvata, et kulunud kõhred kiiresti taastuvad. Pigem aitavad apteegist leitavad preparaadid hoida kahjustust stabiilsena, ning tagavad, et probleem ei süveneks ja abistavad valu leevendamisel.

Glükoosamiin ja kondroitiin

Glükoosamiini sobib hakata kasutama juba esimeste sümptomite korral, kui liigeses tekib naksumine, kerge valulikkus või ebameeldiv tunne. Kindlasti on need toimeained omal kohal juba ennetustöö tegemisel. Nimelt tasub nende toodetega teha kuuri juba siis, kui ei ole mingeid murettekitavaid sümptomeid, kuid koormus liigestele on tavapärasest suurem – olgu see siis tugeva sporditegemise või ka ülekaalu tõttu. Kui aga probleem on tõsisem ja pikalt kestnud, ei pruugi toidulisandi annusest abi saada ja vajalik on pöörduda arstile. Glükoosamiini ja kondroitiini preparaati tuleks tarvitada järjest vähemalt kaks kuni kolm kuud, pärast seda pidada paar kuud vahet ning siis teha järgmine kuur.

Apteegi praktika näitab, et seda toidulisandit tullakse pigem küsima siis, kui juba probleemid on tekkinud – liiges valutab, võib olla turses ning liikumine on valu tõttu häiritud.

Glükoosamiin ja kondroitiin võivad põhjustada kõrvaltoimeid, millest kõige levinumad on kõhulahtisus ja -gaasid ning ebamugavustunne kõhus. Kõrvaltoimete tekkimisel tuleks konsulteerida apteekri või arstiga, et leida koos murele lahendus.

Kibuvitsamarjade pulber

Apteekides on müügil ka kibuvitsamarja pulbri kapslid, mis mõjuvad hästi liigeste tervisele ja liikuvusele ning aitavad kaasa luude ja kõhrede normaalsele talitlusele. Tagasiside toote kasutajatelt on erinev, mõnele inimesele mõjub kibuvitsamarja pulber nii hästi, et kaebused kaovad, teine võib tarvitada tooteid mitmeid kuid järjest kuid ei märka mingit erinevust. Inimesed on erinevad, erinev on ka nende ainevahetus ja sellest tulenevalt ei pruugigi samad toimeained kõigile ühesuguselt mõjuda.

Pealemääritavad geelid

Liigesevalu annab endast märku liigesekulumise, liigesepõletiku, reuma, osteoporoosi ja ka tavalise viirushaiguse korral või lühiajalise ülekoormuse järgselt. Kindlasti tuleb selgeks teha valu põhjus. Abi võib saada erinevaid looduslike komponentidega kreemidest ja salvidest. Leevendust saab ka valuvaigistitest, mille puhul võiks tablettidele eelistada pigem välispidiseid ehk pealemääritavaid geele ja salve. Lokaalselt ja suukaudselt manustatava valuvaigisti toimet on näiteks artroosipatsientide ravis mitmete uurimustega võrreldud ning leitud, et valutavale kohale määritav diklofenakgeel on valu leevendamisel vähemalt sama tõhus kui suukaudselt manustatav ibuprofeen.

Ole aktiivne!

Kindlasti pole mõistlik kodus istuda ja loota ravimi või toidulisandi peale, et see nüüd imetegusid teeb. Tuleb ka ise panustada ja aktiivselt liikuda. Füüsiliselt aktiivne elulaad pole põlvedele kahjulik, pigem just vastupidi. Korrapärane treening aitab tugevdada haigestunud liigeseid ümbritsevaid lihaseid ja säilitada liigeste liikumisulatust.

Selle järgi, kuidas valu lubab, võiks teha kepikõndi, võimelda, velotrenažööriga sõita või ujuda ja käia vesiaeroobikas – mis kellelegi sobib. Vees on koormus liigesele minimaalne, kuid liiges püsib liikumises ja ainevahetus ja vereringe paranevad. See aitab tugevdada lihaseid, mis pakuvad tuge ja toestust liigestele ja ka enesetunne paraneb.

Kanna paksu ja pehme tallaga jalanõusid

Kanna paksu ja pehme tallaga jalanõusid. Selline jalats toimib amortisaatorina ja liikudes saab liiges vähem põrutada. Abi võib olla ka kannatugedest ja jalavõlvi toetavatest taldadest. Haiget liigest aitab toestada ka elastikside, mis aga ei tohi mingil juhul takistada vereringet. Põlve ei tohiks turse korral elastiksidemega kinni siduda, sest tagajärjeks võib olla veresoonte kompressioon, säärte paistetus ja vereringe loomuliku ringluse takistus.

Pikalt valutavate ja niiskete ning külmade ilmadega ägenevate liigesevaevuste puhul tuleb liigesed soojas hoida. Apteegis on selleks hea valik abivahendeid, näiteks mugavad naturaalsetest materjalidest reumavööd seljale.

Proovi püsida ideaalkaalus

Liigne kehakaal annab selja-, puusa- ja põlveliigestele lisakoormuse ning võib vaevusi veelgi süvendada. Ka vähene kaalulangus võib üldisele tervislikule seisundile anda arvestatava tulemuse. Seetõttu tuleks toituda tervislikult ja mitmekülgselt. Kaalu alandamisel on häid tulemusi andnud ka paljud apteegis müüdavad dieedipreparaadid, millest tuleb enda jaoks valida sobivaim – olgu preparaadil siis ainevahetust soodustav, magusaisu vähendav või hoopis täiskõhutunnet tekitav efekt.

Olulised on ka toiduga saadavad asendamatud oomega-3 ja oomega-6 rasvhapped. Keha neid ise ei suuda toota, sellepärast on vaja neid toidu kaudu manustada, süües näiteks külmpressitud linaseemne- ja oliiviõliga tehtud toite või kala. 

Tähelepanu! Tegemist on ravimitega. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles