Haigekassa pooldab perearstide dividendide maksustamist

Siiri Erala
Siiri Erala
:

Olukord, kus perearstid saavad enamiku oma rahast haigekassalt ning osa neist võtab välja kopsakaid dividende, seejuures sotsiaalmaksu maksmata, peaks haigekassa hinnangul muutuma. 

Haigekassa tervishoiuosakonna juhataja Triin Habichti sõnul tuleneb antud olukord eelkõige Eesti maksusüsteemist, mitte meie tervishoiu korraldusest. «Haigekassa toetab füüsilisele isikule makstavate dividendide maksustamist sotsiaalmaksuga, sõltumata tegevusalast,» märkis ta.

Sama ettepanek mainiti ära ka juba mullu avaldatud analüüsis «Võimalused Eesti tervisesüsteemi rahalise jätkusuutlikkuse tagamiseks». Analüüsis toodud arutluskohtade järgi võib dividende vaadelda kui töötasu ning seega peaks neilt maksma ka sotsiaalmaksu. Seda eelkõige juhtudel, kui ainuomanikust ettevõtjad maksavad endale dividende, kuid ei maksa palka või maksavad maksude vältimiseks väga madalat palka.

Küsimusele kuidas on üldse võimalik, et haigekassalt kindlalt määratletud otstarveteks raha saavad perearstid kasumit teenivad, vastas Habicht, et selle taga on keskmistest eeldatavatest kuludest lähtuv rahastamismudel.

«/…/ reaalses elus võivad perearstide lõikes kulud erineda. Milliseks täpselt kujunevad ühe või teise perearstikeskuse kulud ning selle tulemusena tekkiv kasum, on nende asutuste kulude juhtimise tulemus,» ütles ta.

Näiteks tõi Habicht baasraha arvestuse. Selle puhul lähtutakse nõudest, et perearsti kasutada peab olema 48-56 ruutmeetri suurune pind. Keskmiseks pinnaks on selle vahemiku puhul 52 ruutmeetrit. Samuti on kulude arvestuse aluseks perearstide seltsiga kokkuleppeliselt võetud eeldus, et ühele ruutmeetrile kulub 11,38 eurot kuus. See summa sisaldab siis nii rendi-, remondi- kui ka kommunaalkulusid.

«Kui perearsti pinnakulud on sellest suuremad, siis peab ta suutma leida muude kulude kokkuhoiu arvelt võimaluse neid kulusid katta. Vastupidisel juhul saab ta aga kasutada säästetud summat muuks otstarbeks,» selgitas haigekassa esindaja.

Veel lisas Habicht, et dividendide maksmine on ettevõtete puhul lubatud tegevus ja haigekassal pole õigust sekkuda perearstide majandustegevusse ning seda kontrollida.

Kirjuta toimetajalePrindi
Artikli märksõnadarstiabiHaigekassaraviraviteenus
Samal teemal
apteeker ANNAB NÕU
Eesti Haigekassa
Saada meile vihje!
Nägid midagi huvitavat? Saada meile kiri, video või pilt siit!
Viimased uudised
KASULIK TEAVE
Laste hammaste tervisAlkohol ja tervisUimastid ja nende mõjuNoorte vaimne tervisHIV
Nõuanded Kõik
Liikumine Kõik
HaigusedKõik
48h populaarsemad teemad
PostimeesKõik
TarbijaKõik
NaineKõik
Top lood
Top kommentaarid
Liitu Postimehe uudiskirjaga ja ole kursis päeva olulisimate uudistega!
Vali omale meelepärased teemad:
Aitäh, et liitusid
Postimehe uudiskirjaga!
Juba homme jõuab esimene uudiskiri sinuni.
TAGASI POSTIMEHE LEHELE