Tagasi mobiilivaatesse

Uudised

:

Suurtesse perearstikeskustesse võib tulla õhtune valve

Sotsiaalministeeriumil ei ole kavas panna perearstidele kohustust olla tööl ka õhtuti ja nädalavahetusel, küll aga on tulevikus kavas toetada neid keskusi, kus arstid on valves kauem kui tavapärane tööaeg.

«Ministeeriumil ei ole kavas panna perearstidele kohustust olla tööl ka õhtuti ja nädalavahetusel. Seadusega kehtestatud tööaja normid kehtivad ka perearstide kohta,» kinnitas sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Heli Paluste.

Ta selgitas, et riigil on kavas tugevdada esmatasandi võimekust pakkuda teenuseid enam kui tavapärase tööaja jooksul. Näiteks viia tulevikus suuremates esmatasandi keskustes sisse pikendatud lahtiolekuajaga valve kella 22ni.

Et soodustada praegu soolopraksistes tegutsevate perearstide jt sisult esmatasandi teenuseid pakkuvate teenuseosutajate koondumist suurematesse keskustesse, on kavas seda finantseerida EL struktuurfondide järgmisest perioodist (2014-2020).

«See ei tähenda kõikidele sh üksi tegutsevatele perearstidele taolise kohustuse panemist,» toonitas ametnik. Jutt käib suurematest mitmeid perearste koondavatest keskustest, kus on võimalik tagada pikendatud lahtiolekuaega paindlikult vastuvõtte planeerides normaalse tööaja piires.

Hetkel on võimalik sõlmida perearstidega lisalepinguid üldarstiabi osutamiseks väljaspool tööaega, seda juhul, kui on olemas valmisolek perearstide poolelt teenuse osutamiseks. «Õigusaktid reguleerivad seda hetkel vabatahtliku võimalusena, mitte kohustusena, reaalselt selliseid lepinguid meile teadaolevalt sõlmitud ei ole,» tunnistas Paluste.

Reaalse mõju saavutamiseks eeldab taoline pikendatud esmatasandi valve tema sõnul tegelikult ka nende perearstikeskuste praegusest paremat võimekust diagnostikaks. «Seetõttu oleme kavandanud süsteemi põhimõtete muutmise paralleelselt investeeringute suunamisega esmatasandi tervishoidu ega plaani hetkel kiireid muudatusi selles osas,» rääkis Paluste.

Haigekassa on Eesti Perearstide Seltsi esindajatega korduvalt arutanud perearstiabi kättesaadavuse suurendamise võimalusi, sh perearstikeskuste lahtiolekuaegade pikendamist õhtutundidel. Lisaks perearstile ja õe iseseisvale vastuvõtule on arutatud täiendavalt teise pereõe finantseerimist, mis samuti peaks kaasa aitama esmatasandi arstiabi paremale kättesaadavusele. Ametnik kinnitas, et koostöö ja arutelud neil teemadel jätkuvad.

Kirjuta toimetajalePrindi
LinkMail
Märksõnadperearstesmaabikiirabiarst
Samal teemal
apteeker ANNAB NÕU
ALKOHOLI TARVITAMINE EI OLE VAID JOOJA ISIKLIK PROBLEEM
Eesti Haigekassa
Sponsoreeritud artiklid
Saada meile vihje!
Nägid midagi huvitavat? Saada meile kiri, video või pilt siit!
MAAILMAPANK ANALÜÜSIS EESTI TERVISHOIUSÜSTEEMI
Viimased uudised
KASULIK TEAVE
Laste hammaste tervisAlkohol ja tervisUimastid ja nende mõjuNoorte vaimne tervisHIV
Nõuanded Kõik
Liikumine Kõik
HaigusedKõik
48h populaarsemad teemad
POSTIMEES.eeKõik
TarbijaKõik
NaineKõik
Top lood
Top kommentaarid