Üha rohkem inimesi küsib tasuta arstiabi

Ida-Tallinna keskhaigla.

FOTO: Andres Haabu/Postimees

Tänavu on patsientide arv Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) hooldusravikliiniku ravikindlustamatute osakonnas hüppeliselt tõusnud.

«Kui aasta tagasi, 2011, suurenes haigusjuhtude arv umbes 10 protsenti, siis sel aastal on juhtude arv mullusega võrreldes suurenenud veel umbes neljandiku võrra,» ütles osakonna vanemarst Heiki Pärnpuu ajalehele Pealinn.

«Ambulatoorsete vastuvõttude hulk on suurenenud 26 protsenti ja statsionaarse poole peal 21 protsenti. Lisaks on meie patsientuur viimase paari aastaga märgatavalt noorenenud ning haigusjuhud omakorda keerulisemaks muutunud,» lisas ta.

Kuna ravikindlustamatute lihtsam ravi on jäetud omavalitsuste kanda, on selle kvaliteet piirkonniti erinev. Ainuke spetsiaalne ravikindlustamatute vastuvõtt Eestis ongi Ida-Tallinna keskhaigla hooldusravikliiniku ravikindlustamatute osakond, mille rahastamist on Tallinn pidanud viimastel aastatel pidevalt suurendama – 2011. aastal oli ravikindlustamatute raviks eelarves 343 142 eurot, tänavu 353 145 eurot.

«Mõni päev tagasi toodi meile neljakümnendates eluaastates mees, kellel kodu, pere – kõik olemas. Mitte päris tüüpiline meie patsient,» rääkis Pärnpuu. «Ta on hea haridusega, seni juhtival positsioonil olnud inimene, aga tänavu jaanuaris kaotas töö. Tekkis depressioon, hakkas jooma, töötukassas ennast arvele ei võtnud, mis tähendab, et kehtivat ravikindlustust tal pole. Meile jõudis mees vaata et eluohtlikus seisundis, ja täieliku tervenemise lootus on nullilähedane.»

Pärnpuu sõnul võib psüühikaprobleem areneda vähem kui aastaga väga raskeks kehaliseks haiguseks, mis vajab tõsist ravi. Tohter lisas, et vaatamata sellele, et tegemist on ravikindlustamatute osakonnaga, tehakse ka seal patsientidele kõik vajalikud uuringud ning ravitakse samaväärselt kindlustatud haigetega. Lisaks saab vajadusel psühholoogilist ja sotsiaalabi.