Sisuturundus

Ohatise võib saada nii suudlusest kui kaupluse huulepulgatestrilt

FOTO: Shutterstock / Apotheka

Miks ei peaks kaubanduskeskuses huulepulgatestritega huuli värvima? Sest nii võib saada ohatise ehk külmavilli, mis jääb organismi igavesti, hakates end stressi ja suurte temperatuurimuutuste korral huulel ilmutama, räägib Apotheka apteeker Kerli Valge.

Ohatist ehk herpest, mida ka külmavilliks kutsutakse, tekitab viirusnakkus Herpes simplex, mille tulemusena tekib suu limaskestale, huultele või ka põskedele valulik villiline nahapõletik. Läbipaistvad villid tuhmuvad ja kuivavad mõne nädala jooksul koorikuks, mis armi jätmata irduvad.

Herpes simplexi viirus jääb inimese organismi kogu eluks, lüües tavaliselt välja immuunsüsteemi nõrgenemisel – näiteks külmetudes, mõne teise haigusega koos, aga ka stressi, väsimuse või suure temperatuurimuutuse korral, huulte või naha vigastuste järel. Samuti võib herpes endast märku anda hormonaalsete muutuste tõttu – näiteks raseduse tõttu või sünnituse järgselt.

Ennetamine: immuunsüsteem tugevaks!

Herpesesse nakatumine sõltub eelkõige organismi vastupanuvõimest. Kuna viiruse aktiivse eritumise korral on viiruse kontsentratsioon kordades kõrgem ja seega nakatumise risk oluliselt suurem, tuleb vältida ohatisega inimese suudlemist, sama kehtib ka suuseksi kohta, sest huuleherpes võib levida edasi ka suguelunditele.  

Ka huulepalsamit ei maksa jagada pereliikmete, sõprade ja tuttavatega. Kindlasti ei tohi kauplustes huuli värvida huulepulgatestritega, sest huulepulk või huulepalsam on suudlemise kõrval üks peamisi viise, kuidas huuleherpes levib. Tekkinud villi ei tohi katki teha ega seda katsuda. Kui mõnel pereliikmel on ohatis avaldunud, tuleb kasutada eraldi käterätikuid ja pesta tihti käsi.

Kellel on külmaville varem avaldunud, võiks enne talvekülmade saabumist teha juba ennetavalt ühe immuunsüsteemi turgutava kuuri greibiseemneekstrakti või punase päevakübaraga. Apteegis on punane päevakübar saadaval nii tablettide, siirupi kui ka tilkadena.

Greibikoores ja -seemnetes leidub tugeva toimega antimikroobseid aineid, mis on efektiivsuselt võrreldavad isegi sünteetiliste antibiootikumidega. Neid tuntakse bioflavonoididena, mille märkimisväärne omadus on võime ka üliväikeses koguses hävitada haigustekitajaid – baktereid, seeni ja viirusi. Greibiseemneekstrakt võib mõjutada mõne retseptiravimi toimet, seepärast tuleks enne selle võtmist kindlasti apteekriga konsulteerida.

Apteekides on saadaval ka Apilak – amm-mesilaste ülalõuanäärmete eritis, nn mesilasema toitepiim. Apilak on bioloogiline stimulaator, millel samuti organismi toniseeriv toime.

Immuunsüsteemi hoidmisel on olulisel aga vaat et kõige olulisem D-vitamiin. Kuna Eestis on rohkem päikest vaid 3–4 kuul aastas, ei piisa sellest vajaliku koguse D-vitamiini sünteesimiseks ning ka toiduga saadav D-vitamiini kogus on väga väike. Mitmed uuringud on näidanud, et D-vitamiini puuduse all kannatab suisa kolmveerand Eesti elanikkonnast, mistõttu on D-vitamiin ainus vitamiin, mida tuleb meie kliimas kindlasti aastaringselt igapäevaselt tarvitada.

Ka mineraalained tsink ja seleen aitavad hoida immuunsüsteemi ning aitavad kaasa nahavigastuste paranemisele. Seetõttu võib ennetava kuurina tarvitada ka tsinki ja seleeni sisaldavaid Linex Immuno kapsleid.

Kuidas ohatisega võidelda?

Kui huul hakkab juba pakitsema ja kihelema, oleks hea hoida käepärast ohatise tekkimist leevendavaid geele. Ohatise vastu on apteegi käsimüügis laias laastus kolme liiki tooteid – hapete ja räni baasil toimivad tooted, mis eeskätt kuivatavad; plaastrid, mis aitavad viiruse vastu võidelda, viiruse levimist tõkestada ja katkist kohta varjata; ning atsikloviiri või pentsikloviiri sisaldavad käsimüügiravimid.

Apteegikülastajatelt on head tagasisidet saanud mineraalset ränigeeli sisaldav huuleherpese geel Silicea Lip Herpes Gel, mida kasutatakse juba olemasolevast huuleherpesest tingitud põletustunde ja sügeluse vähendamiseks ning paranemisprotsessile kaasaaitamiseks. Ränigeel kuivatab tõhusalt tekkinud villid ja paranemine toimub kiiremini, sest räni seob endaga villides tekkinud sekreedi. Geeli kuivades moodustuv valge kiht on loomulik ja annab märku villi kuivamisest ja paranemisest. Ränigeeli kantakse villile kuni viis korda päevas ning seda võivad kasutada ka lapsed, vanurid ja lapseootel naised.

Samuti on patsiendid kiitnud Urgo ohatisele mõeldud geeli, mida kasutades moodustub ohatisele õhuke kaitsev kile ning mis leevendab kihelust, kipitust ja sügelust, peatab ohatise leviku, takistab villide ja koorikute teket, soodustab paranemist ja piirab viiruse edasikandumist.

Apteegist leiab ka ohatiseplaastreid ja ohatise ilmnemise ajal kasutamiseks mõeldud huulepulga, mis aitab huuli hooldada ning samas ohatise levikut tõkestada.

Käsimüügiravimitest sisaldavad ohatist ravivad salvid kõik kas atsikloviiri või pentsikloviiri, neid peaks nahale määrima esimesel võimalusel, kui on tunda ohatisele iseloomulikku kihelust. Varajane ravi alustamine võib takistada ohatise väljalöömist. Kui ohatis on juba tekkinud, aitab salv selle paranemisele kaasa.

Tavalise huuleherpese korral piisab apteegis pakutavatest paiksetest viirusevastastest vahenditest, kui ohatis aga 10 päeva jooksul ei taandu, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, kes kirjutab välja retseptiravimi. 

Tähelepanu! Tegemist on ravimitega. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.

Populaarne