Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Verekeskus vajab hädasti 0 negatiivset verd

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Täiendamist vajavad ka A ja B Rh negatiivsed verevarud. | FOTO: Marko Saarm/Sakala

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus kutsub üles 0 Rh negatiivseid doonoreid, sest praegu viibib haiglaravil mitu raskes seisundis 0 Rh negatiivse veregrupiga haiget, kes vajavad eri verekomponentide ülekandeid.

Verekeskuse tootmisjuht-ülemarst dr Erna Saarniit tõdes, et viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele, teatab suurhaigla oma kodulehel.

0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 protsenti Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata. Seetõttu on 0 Rh negatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne.

«Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0 Rh negatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0 Rh negatiivse veregrupiga veretooted. Seetõttu vajame täiendavalt doonorite abi,» ütles Saarniit.

Täiendamist vajavad ka A ja B Rh negatiivsed verevarud.

Doonoriks minnes tasub teada:

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kilogrammi kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 20 000 patsiendile aastas.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt ning Facebooki fännilehelt «Doonorid ja Sõbrad».

Tagasi üles