Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Raske haigus, mis ähvardab hommikusöögist loobujaid

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Insult võib muuta invaliidiks. | FOTO: Panther Media / Scanpix

Värske uuring kinnitab taas, et hommikusöögist ei tasu loobuda – igal hommikul söömine võib aidata ära hoida insulti ja eelkõige ajusisest verejooksu.

Ajakirjas Stroke 5. jaanuaril avaldatud uuringu tegi rühm uurijaid, keda juhtis Jaapani Osaka ülikooli kõrgema meditsiinikooli arstiteaduste doktor Yasuhiko Kubota, kirjutab meditsiiniuudiste portaal Med24.

Uurijad märkisid, et mitu lääne ja Aasia riikide varasemat aruannet on näidanud, et söömata jäänud hommikusööki seostatakse südame-veresoonkonnahaiguste tuntud riskitegurite ehk rasvumise, kõrge vererõhu, düslipideemia ja glükoositalumatuse suurema esinemissagedusega.

Siiski ei ole siiani veel suuniseid, mis soovitaksid täiskasvanutel süüa südame-veresoonkonnahaiguste ennetamiseks iga päev hommikusööki, sest niisugusteks soovitusteks ei ole piisavalt tõendeid.

Siinne uuring korraldatigi selleks, et uurida edasi, kas hommikusöögi ärajätmine on Jaapani rahvastiku hulgas seotud suurenenud insuldi- ja südame isheemiatõve riskiga.

«Meie teadmiste kohaselt on see esimene uuring, kus vaadeldakse hommikusöögi söömise sageduse ja kardiovaskulaarsete haigusjuhtumite seoseid, mis hõlmavad peale südame isheemiatõve ka insulti ja selle alatüüpe Aasia rahvastiku puhul,» kirjutas uurimismeeskond.

Uuringu käigus jälgiti alates 1995.–2010. aastani 82 772 Jaapani meest ja naist vanuses 45−74 aastat, kes ei olnud põdenud kardiovaskulaarseid haigusi ega vähki. Osalejaid küsitleti nende peamiste hommikusöögiharjumuste kohta ja nad liigitati selle järgi, kas nad sõid hommikusööki kuni 2, 3–4, 5–6 või 7 korda nädalas.

Viisteist aastat kestnud jälgimise jooksul esines kokku 3772 insuldijuhtumit  ja 870 südame isheemiatõve juhtumit. Mitme muutujaga analüüs näitas, et neil osalejatel, kes mitte kunagi hommikust ei söönud, oli võrreldes hommikusööki iga päev söövate inimestega kokku suurem kardiovaskulaarsete haiguste ja insuldi risk ning samuti väga suur ajusisese verejooksu risk.

Loe artiklit ka meditsiiniuudiste portaalist Med24.

Tagasi üles