Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Soome saatkond: Eesti HIV probleem jõuab üle lahe

5
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: Scanpix

Soomes on HIVsse nakatumine püsinud aastaid samal tasemel, kuid viimasel ajal on probleemiks saanud välisreisil nakatumine.

«Selle pöördumise ettepaneku tegi Briti saatkond ning me liitusime sellega,» rääkis Soome saatkonna pressiesindaja Hannele Valkeeniemi. Soomes on kodumaal HIVsse nakatumine püsinud aastaid samal tasemel ja pole suur.  «Aga pooled heteroseksuaalsed mehed on saanud HIV välisreisidelt,» sõnas Valkeeniemi.

Kõige enam on põhjanaabrid nakkuse saanud Taist ja sellest probleemist on  üle lahe palju räägitud. Aga, et HIVsse nakatutakse ka Venemaal ja Eestis, ei räägita. «Me oleme väga  seotud nii Venemaa kui ka  Eestiga ja seetõttu on see teema meile oluline,» rääkis Soome saatkonna pressiesindaja. Ta rõhutas, et saatkondade ühispöördumise puhul tuleb mõista, et eelkõige on HIV teemaga tegelemine oluline Eesti inimeste endi tervise jaoks ning põhjanaabritel ei ole plaanis hakata kedagi õpetama. «Aga tihti arvatakse, et kui ühest teemast enam ei räägita, siis see probleem on lahenenud. HIV-ga ei ole nii,» rääkis Valkeeniemi.

Kui riigikogu peaks looma pöördumises soovitatud erikomisjoni HIV probleemiga tegelemiseks, siis Soome ei kavatse selle töösse sekkuda ega suunata. «Kui saame, siis aitame, kui on võimalik,» lubas saatkonna esindaja.

Soomes saab HIVpositiivse diagnoosi u 200 inimest aastas ja alates 1980 aastast on selle nakkuse saanuid u 3500. Kui 15 aastat püsi HIVsse nakatumine stabiilsel tasemel, siis 1999. aastast alates on see pisut kasvanud.

Tagasi üles