Tasub teada: mida silmas pidada väikelapse suuhügieeni puhul

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Selleks, et lapse hambad oleksid terved, tuleb neid korralikult pesta.
Selleks, et lapse hambad oleksid terved, tuleb neid korralikult pesta. Foto: Jeremy Maude/picture alliance/moodboard

Hambasõbralikke toitumis- ja hügieeniharjumusi on oluline juurutada juba maast madalast, kuna nii teenivad terved hambad meid kogu elu.

Hambaarstide liidu president Marek Vink ja Signali brändijuht Marit Soha jagavad lapsevanematele praktilisi soovitusi, mida on oluline väikelapse suuhügieeni puhul silmas pidada.

«Hambasõbraliku toitumise puhul on oluline vältida näksimist ja pidada regulaarsete toidukordade vahel pikemaid pause, mis võimaldavad süljel toidukorraga kaasnenud happerünnaku kahjustused taasmineraliseerida,» rääkis Vink. Ta rõhutas, et laps ei tohi uinuda, kui tal on veel toit suus, sest siis on suu loomulik puhastumine süljeerituse vähesuse tõttu puudulik.

Vink ütles, et üle ühe aasta vanust last ei ole soovitatav öösiti toita, kuna nii jääb toitaineterikas piim kaitsva sülje erituse puudumise tõttu hammastega kontakti pea terveks ööks, mis võib olla hammastele ohtlik. Lisaks on tähtis juurutada harjumus juua janu korral vett, mitte magustatud jooke, mis kahjustavad hambapinda. Jookide suhkrusisaldus annab hoogu ka kaariesebakteritele.

Vinki sõnul on oluline, et ka lapsevanemad jälgiks oma harjumusi. «Haigustekitajad levivad perekondlikult sülje vahendusel, mistõttu ei tohiks kasutada lapsega ühist lusikat ega puhastada lutti enda suus,» selgitas ta. Kui lapsi hoiavad tihti vanavanemad, peaks selle selgeks tegema neilegi.

Marit Soha väitel on tervete hammastega laste põlvkonna kasvatamiseks oluline harjata lapse hambaid nii hommikul kui õhtul. «Alates 3. eluaastast võib kasutada fluoriidi sisaldavat hambapastat, mis tõstab hambakoe vastupidavust ja aitab ära hoida kaariesekahjustuste teket. Kuni laps pole õppinud liigset hambapastavahtu välja sülitama, tuleb tema hambaid pesta spetsiaalselt kõige pisematele mõeldud hambapastaga, mis ei sisalda fluoriidi,» rääkis Soha.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles