Haigekassa alustab laste hammaste tervise kampaaniaga

Maria Joost
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hambaid tuleks pesta vähemalt kaks korda päevas.
Hambaid tuleks pesta vähemalt kaks korda päevas. Foto: Urmas Luik

Hambaarstid tuletavad kooli alguse puhul lastele ja nende vanematele meelde, et söögikordade vahepeal magusate ja gaseeritud jookide tarbimine on hammastele väga kahjulik.

Hambaaukude vältimiseks on parim jook vahetundidel tarbimiseks gaseerimata vesi. Lisaks on oluline vältida näksimist, pesta hambaid kaks korda päevas ning külastada hambaarsti vähemalt kord aastas.

Eesti Haigekassa projekti «Laste hammaste tervis» juht hambaarst Dr Anastassia Kuldmaa sõnul kahjustab karastusjookides sisalduv hape hamba pinda. «Happega kokkupuutel muutub hamba pind pehmeks ja kulub kergesti, mille tagajärjel tekib hambale happeline kahjustus e. erosioon. Tavaline hambaerosiooni põhjustaja on näiteks sidrunhapet sisaldav karastusjook, jäätee või spordijook. Ka värsked tervislikud mahlad rikuvad hambaid,» kommenteeris dr Kuldmaa.

«Söögikordade vahele peab jääma vähemalt 3 tundi,» soovitas dr Kuldmaa. «Iga vahepala, sealhulgas ka näiteks kohv, põhjustab suus happe taseme tõusmist, mis omakorda kahjustab hambaemaili. On eriti oluline, et just magusaid jooke ei tarbitaks söögikordade vahepeal. Mahla võib loomulikult endale lubada, kuid seda tuleks tarbida söögi ajal, vahetult enne või pärast sööki ning kindlasti mitte söögikordade vahele jääval ajal.»

«Hambaauke saab vältida, kuid selleks tuleb iga päev teha järgmisi tegevusi — juua vett, pidada söögikordade vahel pausi,» ütles laste hammaste tervise edendaja. «Kindlasti ei tohi unustada igal hommikul ja õhtul hammaste pesemist. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks soovitavad hambaarstid kontrollida hambaid kindlasti üks kord aastas. Hammaste ravi ja kontroll on haigekassa lepingupartnerite juures kuni 19aastastele tasuta.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles