Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Surmaoht varitseb õllepudelis: putukahammustuse esmaabi

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Õlle- või siidripudelisse roninud mürgised putukad on allaneelates väga ohtlikud. | FOTO: panthermedia.net / Giuseppe Anello

Õllesõõmuga herilase allaneelanud mees sai nõelata ja suri õhupuudusesse, mis tekkis paistetuse tagajärjel. Mida tuleb mürgipiste korral ette võtta?

Eelmise suvel kaotas elu keskealine Lõuna-Eesti mees, kes tumedas õllepudelis herilast ei märganud, neelu nõelata sai ja kõripaistetuse tõttu õhupuudusesse suri.

Suu- ja neelupiirkonda nõelata saades tuleb helistada kiirabisse

«Kui kõri- ja neelupiirkonda on nõelata saadud, hingamine on raskendatud ja hääl muutub kähedaks, tuleb kutsuda kiirabi. Kõriturse on väga ohtlik ja kõik sõltub piirkonnast: piste kõri ja suupiirkonda võib halvasti lõppeda,» hoiatab Kivimäe perearstikeskuse arst Lembi Põlder.

«Kui mesilane või herilane nõelab neelu piirkonda või suhu, siis tuleb kindlasti kutsuda kiirabi, sest paistetuse tõttu võib tekkida hingamisraskus, eluohtlik seisund ja suur turse,» räägib ka perearsti nõuandetelefonilt 1220 vastanud Jekaterina Belkova.

Reaktsioonid putukapistele

Putuka nõelamine võib pistekohal põhjustada kohaliku reaktsiooni nagu punetus ja turse, mis möödub ööpäevaga. Paljude samaaegsete torgete korral tekib vahel toksiline reaktsioon, mille mõju kestab paar päeva, selgitas kliinik.ee.

Hammustuse tagajärjel võib tekkida ka kiire allergiline reaktsioon, mis ei sõltu pistete arvust ja mille korral tekib näoturse, sügelus, minestus, hingamisteede sulgus ja kiire surm või hiline allergiline reaktsioon (palavik, peavalu, liigesevalu), mis avaldub 1–2 nädalat hiljem.

Esmaabi saab tavaliselt putukapiste korral kiirabiarst Raul Adlase nõuandel anda järgnevalt:

  1. Mürgi imendumise pidurdamiseks tuleks tõmmata torkekohast välja putukaastel (kui see seal on) ja asetada torkekohale jää või jääkott. Jääd tuleks hoida torkekohal väikeste vaheaegadega paar tundi.
  2. Ülitundlikkuse korral tuleks võidelda allergilise anafülaktilise reaktsiooni tekke vastu. Allergilisel inimesel on kasulik kaasas kanda individuaalset vastumürgikomplekti. Haiglaravi ja kiirabi vajavad allergilised ja putukapiste järel üldist halba enesetunnet kurtvad inimesed. Kiiret adrenaliinisüsti koju muretseda soovitab ka perearst Lembi Põlder.

Olge nädalavahetusel ettevaatlikud lahtistest pudelitest magusaid jooke tarbides ja vaadake ette, et sinna poleks lipsanud astlaga putukas.

Loe rohkem putukapiste kohta kliinik.ee

Tagasi üles