Haigekassa: vähiproovidega üritati raha välja petta

FOTO: Panther Media / Scanpix / Leung Cho Pan

Inimestele helistas eraettevõte ja pakkus peitvere testi lahendust jämesoolevähi varajaseks avastamiseks.

Haigekassa teatel võis pakkuja väita, et tegemist on tasulise teenusega, millest osa hüvitab haigekassa. Selline info ei vasta tõele. Riiklikus jämesoolevähi sõeluuringus osalemine on ravikindlustatud inimestele tasuta. Telefoni teel tasu eest peitvere testide pakkumine ei ole osa sõeluuringust ning haigekassa ei ole seotud telefoni teel pakutavate peitvere testide soetamise skeemiga.

Eraettevõtte nimel telefoni teel pakutavad testid ei pruugi anda usaldusväärseid tulemusi, rõhutas haigekassa. Riiklikus jämesoolevähi sõeluuringus kasutatakse kõrge kvaliteediga testikomplekte ja proovinõusid.

Haigekassa palub informeerida sellistest kõnedest klienditelefonil (+372) 669 6630 või aadressil info@haigekassa.ee.

Jämesoolevähi sõeluuringule oodatud inimestele saadetakse rahvastikuregistris olevale aadressile posti teel perearsti nimel kutse, kutse olemasolu saab kontrollida ka patsiendiprotaali www.digilugu.ee kaudu. Sõeluuringus osalemiseks on vaja külastada oma perearsti või pereõde. Vastuvõtul saab inimene peitvere testi tegemiseks vajaliku komplekti.

Sel aastal on oodatud jämesoolevähi sõeluuringus osalema 1955., 1956., ja 1957. aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised.