Loe nende lugusid: vähiravifond tuleb appi kümnele inimesele

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Annetus vähihaigetele. Kingitud elu

FOTO: TONI LÄÄNSALU/PM/SCANPIX BALTICS

Vähiravifondi «Kingitud elu» nõukogu on novembrikuus heaks kiitnud kümne Eesti inimese ravi toetamise.

Lootuse, hädavajaliku ravi ja eluvõimaluse sai teiste hulgas 33-aastane emakakaelavähiga naine Tallinnast, kelle Avastini-ravi maksab järgnevatel kuudel ligi 9000 eurot.

Sama ravimit võimaldab fond ka 50-aastasele tallinlannale, kes põeb samuti emakakaelavähki. Naine kirjutab: «Sain oma vähidiagnoosi 2016. aasta augustis, kui oli juba neljas staadium. Olin küll aastaid olnud tubli arsti juures käija, kuid vähk oli osanud ennast «nurga taha» peita. Järgnes kiiritusravi ja toetav keemiaravi. See oli füüsiliselt karm aeg.»

Tema raviarst oli optimistlik, et sellega asi piirdubki, kuid tänavu oktoobris selgus, et metastaasid on liikunud edasi teistesse organitesse ja tekkinud uued vähikolded. Kurb uudis niitis naise sõnul tervel perel jalad alt, kuid tema otsus mitte alla anda ning armastava pere toetus ja tugevad kallistused andsid jõudu raviga jätkata.

«Selgus, et mind saaks aidata ka ravim Avastin, kuid seda Haigekassa kahjuks minu diagnoosi puhul ei kompenseeri. See summa ei ole väike, üle 2000 euro ravikorra kohta. Meie perel kahjuks sellist summat iga kolme nädala tagant maksta ei ole,» selgitas naine.

Seepärast pöördusidki nad fondi poole ja said positiivse vastuse, mis tähendab, et naine saab vähemasti näha laste koolilõpetamisi, näeb loodetavasti oma lapselapsi ja saab vananeda koos armsa abikaasaga.

46-aastasel naisel Pärnust aitab fond võidelda kopsuvähiga. Tema ravimile Keytruda kulub järgnevatel kuudel üle 17 000 euro. Kopsuvähiravimi Xalkori saab fondi toel ka 74-aastane naine, kelle heaks panustab fond üle 14 000 euro.

54-aastasel naisel ning 75-aastasel naisel on soolevähk – mõlemale ulatas fond abikäe. 60-aastasel mehel on aga kilpnäärmevähk ning temagi ravisse panustab «Kingitud elu» mitu tuhat eurot kuus, kusjuures mees elab fondi igakuisel toel juba mitmendat aastat. 77-aastane leukeemiat põdev Tallinna mees saab fondi toel ravimi Imbruvica, millele kulub järgnevatel kuudel üle 18 000 euro.

66-aastane Tartu mees põeb kilpnäärmevähki ning talle ostab «Kingitud elu» ravimi Nexavar, mis maksab üle 1000 euro kuus. Mees, kes on haigusega silmitsi seisnud kümme aastat, avaldab tänu ning kirjutab järgmist: «Pärast ulatuslikku operatsiooni sain mitmeid kordi joodiravi, mille mõju oli alguses paljulubav, kuid lõpuks siiski soovitud tulemust ei andnud. Kolm aastat tagasi oli vajadus uuesti operatiivselt sekkuda. Pärast seda operatsiooni olukord mõnevõrra stabiliseerus, kuid eelmisel aasta tehtud uuringus selgus, et haigus on uuesti aktiveerunud.»

Tartlase raviarst otsustas proovida uut ravimit, mille saamist toetas osaliselt ka haigekassa. Kahekuulise kuuri lõppedes ravimi head toimimist. Pärast aastapikkust vahet tekkis vajadus uueks ravikuuriks, kuid ilma fondipoolse abita oleks ravi jätkamine olnud väga keeruline.

Mees mõistab, et fond võib olla paljudele haigetele viimaseks lootuseks, mistõttu on ta koos perega asunud ka ise fondi püsitoetajateks, andes niimoodi oma panuse mõne abivajaja jaoks.

58-aastane mees Lääne-Virumaa põeb melanoomi ja vajab ravimit Keytruda maksumusega üle 6000 euro kuus. Tema pere on käivitanud oma tutvuskonnas väikestviisi kampaania ravi toetamiseks, paludes teha sihtotstarbelise annetuse fondile. Perekond usub, et tulevast jaanuarist hakkab ravimit rahastama haigekassa ja kui see juhtub, siis soovitakse suunata kampaaniaga kogutud annetused teiste patsientide raviks.

Vähiravifond «Kingitud elu» on tänavu kogunud annetuste ja patsientide omaosalustena ligi 1,3 miljonit eurot ning toetanud ligi saja Eesti vähihaige ravi. Ainuüksi raviarveid on tänavu tasutud peaaegu miljoni euro ulatuses.

Tutvu annetamisvõimalustega fondile siin.

Tagasi üles