Kopsuvähi sümptomid, mida tihti ignoreeritakse

Kasvajast võib märku anda pidev valu rinnus ning hingamisraskused. FOTO: Panthermedia/Andriy Popov/Scanpix

Kopsuvähk viib igal aastal teise ilma tuhandeid inimesi. Ravi on märksa efektiivsem haiguse algstaadiumis, mistõttu tuleb tähele panna sümptomeid, mis võiks sellele viidata.

Portaal Reader’s Digest loetleb sümptomeid, mida võivad inimesed pidada tähtsusetuks või segamini ajada mõne muu tõvega.

Veriköha. «Vere köhimine pole mitte kunagi hea märk. See vajab kohe arsti tähelepanu,» rõhutas Mount Sinai Icahn meditsiinikooli professor Raja Flores. Köhimisel eraldunud veri ei tähenda küll tingimata, et tegu on kopsuvähiga, kuid seda sümptomit tuleb sellegipoolest väga tõsiselt võtta.

Valu rinnus. Kui valu rinnus, ülaseljas või õlgades on hiljuti tekkinud, see ei taha ära kaduda ning seda ei saa seostada mingi traumaga, tuleb sellesse tõsiselt suhtuda. Lisanduda võib pitsitustunne ning terav valu, mis muutub hullemaks sügaval hingamisel, köhimisel või naermisel. «Valu tuntakse seal, kus asub kasvaja – kui see on rohkem külje peal, tunned valu seal, kui see on kopsu tagaosas, võib valu olla seljas,» kirjeldas Flores. Seega ka selline pidev valu ülakehas vajab arsti tähelepanu.

Krooniline köha. Igaühele hakkab vahel külge köha, aga hoopis teine lugu on siis, kui köha ei taha ära kaduda. Sel juhul võib see olla märk tõsisemast haigusest. «Hingamisteedes olev kasvaja ärritab kurku ning ajab köhima. Kuna see on miski, mis ei peaks seal olema, püüab keha sellele reageerida ja sellest vabaneda,» sõnas Flores. Kasvaja võib tema sõnul panna lima või röga eritama, mis teeb samuti nii köha kui ka enesetunde hullemaks.

Loe veel: 

Hingamisraskused. Varem ei ajanud trepist kõndimine ega pargis jalutamine hingeldama, ent nüüd lõõtsutad, nagu oleksid hoopis intensiivset trenni teinud? See on sümptom, mida kiputakse mitte tõsiselt võtma. Dr Flores pani südamele, et ka seletamatud hingamisraskused võivad anda märku sellest, et miski blokeerib hingamisteid. Hingamisraskusi võib tekitada ka kopsude lähistele kogunev vedelik, mis vastu kopse surub ja see jätabki inimese õhupuudusesse. Hingeldamist võib esineda ka siis, kui isegi istud või lamad ning seda märki ei tohi ignoreerida.

Kurnatus. Seda võib olla raske enda jaoks lahti mõtestada, millal on väsimus haiguslik ja millal mitte. Ohumärk on see, kui sa pole oma tavapärases elurutiinis muutusi teinud, ent tunned ikkagi tohutut energiavaegust. «See ei pruugi olla konkreetselt kopsuvähi märk, kuid viitab ikkagi sellele, et kõik pole päris korras,» tõdes Flores. Suure väsimusega võivad tihti kaasas käia ka isupuudus ja seletamatu kaalulangus.

Valud kogu kehas. Kuna kopsuvähk ei pruugi alguses endast selgeid märke näidata, võib diagnoosimata haigus levida mujale kehasse ning siis on sümptomid juba märksa esiletikkuvamad. Peavalud, peapööritus, tasakaaluprobleemid ning jäsemete tuimus võivad USA vähiliidu andmeil anda märku sellest, et kasvaja on siirdeid ajanud ajusse või seljaajusse.

Tagasi üles
Back