Ülemaailmne uuring: pärilikkus suurendab hüpertooniariski kolm korda

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Mõjutatavad riskifaktorid kõrgvererõhutõve tekkeks on ka liigne kehakaal, stress ja vaimne pinge, vähene kehaline koormus, liigne alkoholi tarvitamine, suitsetamine ja valed toitumisharjumused.

FOTO: Andriy Popov / PantherMedia / Scanpix

Lihtne süljetest võib meedikutel aidata tuvastada patsiendid, kellel on suurem risk kõrgvererõhutõve tekkimiseks. 

Londoni Queen Mary ülikooli ja Imperial Kolledži uurijad tuvastasid üle 500 geenipiirkonna, mis mõjutasid vererõhku. Läbimurre geneetikas võib igal aastal ennetada tuhandeid südameinfarkte ja insulte, kirjutatakse Imperial Kolledzi kodulehel

Uurijad analüüsisid miljoni inimese andmeid ja leidsid, et kõrgema geneetilise soodumusega inimestel tekkis kõrge vererõhk 3,34 korda enam kui madalaima geneetilise riskiga inimestel. Samuti said kõrgeima riskiga inimesed 1,5 korda sagedamini südameinfarkti või insuldi.

Ajakirjas Nature Genetics avaldatud uuringus rõhutasid uurijad vererõhku soodustavate geenide rolli, mis ei ole ainult veresoontes, vaid ka neerupealistes ja keharasvas. Kõrge geneetilise riski avastamine juba varases eas võimaldab arstidel õigel ajal tervislikke eluviise tähtsustada.

Kuigi elustiilifaktorid, nagu ülekaalulisus, suitsetamine, rohke soola ja alkoholi tarbimine, on hüpertoonia põhjustajatena tuntud, siis vererõhu geneetiline risk ei ole teadusele nii üheselt mõistetav. Kõrge geneetilise riski avastamine võimaldab vererõhku tõstvate elustiilifaktorite muutmist juba varasemas eas ning annab võimaluse haiguse teket edasi lükata või peatada. 

Populaarne

Tagasi üles