Kaheksa muutust, mida näed peale alkoholist loobumist

Alkoholist loobumine võib vähendada isu ja muuta une kvaliteetsemaks.

FOTO: Bernd Friedel / PantherMedia / Bernd Friedel

Kuula artiklit

Alkoholist loobumisega kaasas käivad muutused on valdavalt positiivsed, kuid sealhulgas võib suureneda mõne haiguse risk ning võib märgata muutusi tujus. 

Portaal Men´s Health toob välja kaheksa muutust, mis peale alkoholiga lõpetamist juhtuvad nii välimuse, tuju kui üldise tervisega. 

1. Magad paremini

Hiljutine uuring leidis, et enne magamaminekut joomine suurendab alfa lainete tööd ajus. Seega tekib ajutegevus, mis on iseloomulik ärkvelolekus puhkamisele. Lõpptulemuseks on häiritud uni. 27 tehtud ülevaateuuring leidis, et alkohol võib panna inimese kiiremini uinuma, kuid halvendab unekvaliteeti tõsiselt peale seda algset puhkeperioodi.

2. Sööd vähem

Ameerika kliinilise toitumise ajakirjas avaldatud uuringus märgiti alkohol üheks suurimaks ülesöömise põhjuseks. See võib tulla alkoholi meeli tugevdavast toimest. Näiteks leiti, et kui inimesed jõid kahe joogi võrra alkoholi, sõid nad 30 protsenti rohkem kui saades soolalahust. Isegi kerge joove võib suurendada aju aktiivsust hüpotalamuses, mis teeb inimese lõhnade suhtes tundlikumaks ning ahvatleb ka rohkem sööma.

3. Tahad maiustada

Suhkur suurendab aju premeeriva kemikaali, dopamiini toomist, mis tekitab naudingutunnet. Alkoholil on sama toime ning on väga tõenäoline, et kui lõpetada ühe aine tarvitamine, mis ajus dopamiini tootmist suurendab, soovid haarata teise järgi, mis sama efekti tekitaks.

4. Võtad kaalust alla

Alkoholil on kaval võime suurendada päevas tarbitud energiahulka, ilma, et seda ise märkaksid. Vaid üks margarita sisaldab 300 kilokalorit, millest enamus on suhkur. Mehed tarbivad mõõdukalt juues 433 kilokalorit päevas rohkem, leidis uuring. Kui lisaks tarbitud energia jääb saamata ja seda ei asendata näiteks magusasöömisega, hakkadki kaalus alla võtma.   

5. Naha seisund muutub

Mõni nädal peale alkoholiga lõpparve tegemist märkad, et nahk on rohkem niisutatud ja näeb tervem välja. Alkohol on diureetikum ning viib vedeliku kehast välja. Alkohol vähendab ka kehas toodetava antidiureetilise hormooni taset, mis aitab vedelikul imenduda. Ka muud nahaprobleemid, näiteks kõõm, ekseemid ja rosaatsea võivad taanduda.

6. Hoiad raha kokku 

Joomine, eriti kalli veini või viski eelistamine, on kallis hobi. Võid üllatuda, kui arvutad hetkeks kokku, kui palju oled kodus ja väljas joomise peale kulutanud. Olenevalt saadud numbrist võib see olla väiksemaks või suuremaks motivatsiooniks alkoholi tarbimisele piir panna.

7. Tuju võib kõikuda

Oluline on mõista, et kurbus ja masendusetunne, on inimeseks olemisega kaasnevad nähtused ning alkohol vaid tuimestab tundeid. Kuna inimesed kasutavad sageli alkoholi emotsioonidega toimetulemiseks või probleemide eest põgenemiseks,  võib joomisest loobumine panna neid tundma ärritatu või rahutuna.  

8. Vähirisk väheneb, kuid südamehaiguste oma suureneb 

USA riikliku vähiinstituudi sõnul seostatakse alkoholi tarbimist suurema riskiga suu-, maksa-, jämesoole- ja pärasoolevähki haigestuda. Mida rohkem alkoholi juua, seda suurem on risk. Teisest küljest on mitmed uuringud leidnud, et mõõdukas alkoholi tarbimine võib südameprobleeme vähendada. Aina rohkem uuringuid viitavad sellele, et insuldi, diabeedi ja enneaegse surma risk kõrgeneb veidi, kui alkoholist täielikult loobuda. Seal hulgas on arvestatud, et inimene joob pigem vähe kui mitte üldse.  

Populaarne

Tagasi üles