Teadlased avastasid, et kehakaalu kõikumisel on seos nende haiguste tekkega

Ihult kilode kaotamine on paljude naiste eesmärk, aga kui sellega kaasneb pidev kaalu kõikumine, võivad sel olla südame-veresoonkonna tervisele rängad tagajärjed.

FOTO: PantherMedia/Scanpix

Teadlastel on olnud pinnuks silmas jo-jo dieedid, kus kaal kaotatakse lühikeseks ajaks ja siis tuleb see jälle tagasi - sel on potentsiaalselt tervist kahjustav mõju. Nüüd võeti vaatluse alla kehakaalu kõikumise seosed südamehaiguste riski esinemisega keskeale lähenevate naiste hulgas.

Eelnevates uuringutes on ilmnenud, et jo-jo dieedid tõstavad üldist surmariski ja osad teadustööd on just esile toonud selle seose südamehaiguste tekke kõrgema riskiga, vahendab Medical News Today.

Uurijad kaasasid uude uuringusse 485 naist, kelle keskmine vanus oli 37 aastat ja keskmine kehamassiindeks 26.

Uuringus osalejad avaldasid, kui sageli on nad kaotanud vähemalt 10 naela (4,5 kg) ja seejärel on kilod aasta jooksul tagasi tulnud.

Teadlased hindasid naiste tervist seitsme riskiteguri kontekstis, mida kasutatakse südame-veresoonkonna haigusriskide uurimiseks. Vaadeldakse mõjutatavaid riskitegureid nagu suitsetamine, kehaline aktiivsus, kaal, toitumine, vere glükoosisisaldus, kolesterool ja vererõhk.

73 protsenti uuringus osalenud naistest ütlesid, et nad olid kogenud vähemalt ühte säärast kehakaalu kõikumist. Nende naiste puhul oli 82 protsenti madalam tõenäosus, et südame-veresoonkonna riskitegurid oleksid madalad, võrreldes mitte ühtegi jo-jo kaalukaotust kogenud naistega.

Samuti langesid kaalukaotajad 65 protsenti madalama tõenäosusega riskitegurite skaala optimaalsesse vahemikku, mis tähendab madalamat südamehaiguste, sealhulgas infarkti saamise ohtu.

Uuringus ilmnes jo-jo dieetide negatiivne mõju kõige selgemalt just naiste hulgas, kes polnud kunagi olnud rasedad. See võib tuleneda asjaolust, et need naised alustasid jo-jo dieetidega ka varasemas eas.

Uuringu puuduseks on aga, et pole arvestatud teisi võimalikke tegureid, mis võivad südame-veresoonkonna probleemide riskitegurite esinemises rolli mängida. Nii et ei saa väita, et jo-jo dieedid on südamehaiguste põhjustajad, küll aga kuuluvad need potentsiaalsete ohtude hulka.