Mis juhtub kehaga, kui jätta rauavaegusaneemia ravimata?

Aneemia väsitab tohutult, isegi trepist kõndimine võib olla väga raske.

FOTO: Shutterstock

Rauavaegusaneemia on üsna levinud seisund, mille peamine sümptom on tohutu väsimus. Kuna ainult selle alusel tihti aneemiat kahtlustada ei osata, ei pruugi inimene saada ka diagnoosi ja ravi.

Rauapuudus on aneemia üks sagedasemaid põhjustajaid, eriti rasedate naiste või alatoitumuses inimeste seas, kirjutab Health24. Kergemat rauavaegusaneemiat saab aga toitumise muutmise ja toidulisanditega edukalt ravida. Aneemia saab arst kindlaks teha veretesti abil, ent ometi jääb see sageli diagnoosimata ja ravimata, võides nii tekitada isegi eluohtlikke tagajärgi. Mis sel juhul siis kehaga juhtub?

Süda satub surve alla. Aneemiat põdeva inimese keha ei suuda toota piisavalt punaseid vereliblesid, et kanda hapnikku elutähtsatesse organitesse. Selle tulemusel peab süda tegema topelttööd, et varustada verd pumbates keha piisava hapnikuga. Hapnikuvaegus paneb südamele peale suurema koormuse, tekkida võivad südame rütmihäired või isegi südame seiskumine.

Elukvaliteet kannatab. Aneemia levinuim sümptom on ekstreemne väsimus ning see pole sama, mida me kõik aeg-ajalt tunneme, vaid mõjutab kogu terviseseisundit. Krooniline väsimus paneb keha pinge alla – see mõjutab immuunsüsteemi toimimist, põhjustab unehäireid, peavalusid ja võib viia vererõhu madalamaks. Neil põhjustel alaneb ka meeleolu, produktiivsus ja isegi kognitiivsed võimed. Kui inimene ei suuda keskenduda, võib ta õnnetustesse sattuda. Pidev väsimus hakkab lõpuks mõjutama ka vaimset tervist.

Kopsud satuvad löögi alla. Kuna kehas väheneb hapniku juurdevool ja ringlus, võib kannatada ka kopsude funktsioon. Inimene võib hakata väga kergesti hingeldama, seda nii igapäevategevuste kui ka füüsilise aktiivsuse käigus. Kui oled harjunud trenni tegema, võib see osutuda senisest raskemaks, kuna organism näeb funktsioneerimisega niigi senisest rohkem vaeva ja kopsude vähenenud töövõime ei aita sellele kaasa.

Organid ei saa toimida nii nagu peaks. Nagu ennegi mainitud, vajavad organid hästi funktsioneerimiseks hapnikku. Sellega varustatakse esmajärjekorras elutähtsaid organeid nagu süda. Kui samaaegselt saavad muud organid, näiteks neerud ja maks pisut vähem hapnikku, võib see nende toimimist siiski nõrgendada. See võib aga viia muude terviseprobleemideni, näiteks halvendada seedetööd.

Mida teha, kui kahtlustad endal aneemiat?

  • Räägi arstiga, kirjelda täpselt oma sümptome ja nende kestvust, samuti toitumis- ja treenimisharjumusi.
  • Söö rauarikkaid toite ning vii end kurssi, kuidas inimkeha paremini rauda omastab. Selle osas saad nõu küsida ka toitumisspetsialistilt.
  • Lisa oma päevakavva kasvõi lühikest aega kestvaid treeninguid, kuid ära pinguta üle ning katkesta, kui koged valu.
  • Kui sulle soovitatakse raua toidulisandit, tarbi seda nii, nagu on ette nähtud. Ära lõpeta tarbimist siis, kui rauavarud jõuavad normi piiresse, sest vaja on koguda ja säilitada ka varusid.