K, 30.11.2022

Peale söömist tekkinud valu ei tohiks tähelepanuta jätta

PM Tervis
Peale söömist tekkinud valu ei tohiks tähelepanuta jätta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõhuvalu peale söömist võib tulla raskesti seeditavast toidust, kuid võib olla ka haiguse märk.
Kõhuvalu peale söömist võib tulla raskesti seeditavast toidust, kuid võib olla ka haiguse märk. Foto: Andriy Popov / PantherMedia / Scanpix

Soolevähi peamised sümptomid on muutused tualetis käimise harjumustes ja vere leidmine väljaheitest. Ohtlikust haigusest võib aga märku anda ka peale söömist tekkinud valu.

Soolevähk on üks levinumaid vähkkasvajaid ning see on üldine termin kõikide kasvajate kohta, mis tekivad jämesooles. Varased märgid soolekasvajast võivad olla väga varjatud ning inimene ei pruugi oma riski ise tajuda. Kui pale söömist tekib äkki valu, võib see anda märku just sellest haigusest, vahendab portaal Express.

Suurbritannia tervishouipakkuja (NHS) kirjutab, et valu peale söömist võib tekkida isegi siis, kui süüakse vähem kui tavaliselt ja peale kaalulangust. Valu võib olla aga vaevumärgatav ning seetõttu tähelepanuta jääda. Kolm peamist soolevähi sümptomit on veri väljaheites, muutused sooletegevuses, näiteks sagedasem ja vedelam väljaheide ning alakõhuvalu.

Kuna suurel enamusel tekib soolevähk peale 60. eluaastat, siis muutub nende sümptomite märkamine vananedes olulisemaks. Äkki alanud kõhuvalu on aga suurem ohumärk ning sellele tuleks kohe reageerida. Tõsise alakõhuvalu puhul tuleks kohe arstiga ühendust võtta või pöörduda erakorralise meditsiini osakonda. Valu võib tulla ka pimesoolepõletikust, maohaavanditest või neerukividest. Teised soolevähi märgid võivad olla pidev väsimus, kaalulangus ja valuliku tüki moodustumine kõhus.

Oluline on märgata sooletegevuses tekkinud muutusi. Näiteks võib haiguse puhul väljaheide vedelamaks muutuda või tuleb sagedasem vajadust soolt tühjendada. Enamikel juhtudel on sellisel sümptomitel vähem tõsine põhjus, näiteks kõhukinnisus, ärritunud soole sündroom või Chrohni tõbi. Kui sellised muutused kestavad vähemalt nelja nädala jooksul, tuleks sellest arstile rääkida.     

Üks levinumaid kasvajaid

Soolevähk on levinud ja järjest sagenev haigus, mis kuulub kolme kõige sagedamini esineva kasvaja hulka. Soolevähk on kõikidest vähitüüpidest sageduselt teine surmapõhjus Euroopas ning esinemissageduselt kolmandana kirjeldatud vähk kogu maailmas. 2011. aastal avastati Eestis 886 jämesoolevähiga haiget.

Märksõnad
Tagasi üles