B12-vitamiini vaeguse märgid, mida on näha näost

Näost võib välja lugeda nii mõnegi terviseprobleemi.

FOTO: Anamaria Mejia / PantherMedia / Anamaria Mejia

B12-vitamiini vaegus võib mõjutada vere punaliblede loomist. Kui kehas on liiga vähe punaliblesid, jäävad koed ja elundid hapnikuvaegusesse ning tekivadki vitamiinipuude nähud.   

Kui kehas on liiga vähe B12-vitamiini, siis ei suuda keha piisavalt punaliblesid toota, ülejäänud vererakud muutuvad ebanormaalselt suureks ja nende eluiga lüheneb. B12-vitamiini saame kõige paremini toidust. Kõige enam leidub seda lihas, kuid hea allikas on ka näiteks B-vitamiinidega rikastatud maitsepärm.

Kolm sümptomit näos, mis võivad vitamiinivaegusest märku anda, on valus ja katkine suu, kollatõbi ja hägustunud nägemine, vahendab portaal Express

Valutav suu

Valu suus ja keel on üks B12-vitamiini puuduse märk, sest suu rakud vajavad B12-vitamiini ja rauda, et korralikult uueneda. Seetõttu võib vitamiini puudus viia valulike suuhaavanditeni. Siiski on suuhaavandid levinud ning peaksid iseenesest paari nädala jooksul paranema. Kui haavandid korduvad pidevalt, tuleks sellest arstile rääkida.

Kollatõbi

B12-vitamiini puudus võib põhjustada näos kahvatut või kollaka varjundiga jumet, samuti võivad kollaseks värvuda silmavalged. Kui punased verelibled on vitamiini puudusest nõrgenenud, võivad need laguneda ja suurendada bilirubiini moodustumist. Bilirubiini toodetakse maksas, kus see lagundab vanu vererakke. Suur kogus bilirubiini veres annabki nahale ja silmadele kollaka jume.

Udune nägemine

Nägemine võib uduseks muutuda, kui B12-vitamiini puudus jääb ravimata ning hakkab kahjustama nägemisnärvi. See võib kahjustada närvisignaali, mis liigub silmast ajju ja seega mõjutada nägemist. Seisundi nimi on optiline neuropaatia.

Teised B12-vitamiini puuduse märgid:

  • tugev väsimus,
  • õhupuuudus ka peale väga kerget treeningut,
  • südame pekslemine,
  • peavalud,
  • vähenenud isu.
Tagasi üles