Eesti lapsed tarbivad liiga palju ebatervislikku toitu

Eesti lapsed tarbivad magusat soovitatust mitu korda rohkem.

FOTO: Ron Sumners / PantherMedia / Ron Sumners

Eesti toitumisuuringute kohaselt söövad Eesti lapsed liigselt maiustusi, soovitava kahe portsjoni asemel neli kuni kuus, mis rikub hambaid ja annab liigselt kaloreid ning mida tänase istuva eluviisiga lastel põhjustab ülekaalu ja rasvumist.

Täna on ülemaailmne tervisliku toitumise päev ja Eesti Toitumisnõustajate Ühendus juhib tähelepanu laste tervislikule toitumisele.

Ülekaal lapseeas ennustab ka suuremat võimalust olla ülekaaluline täiskasvanueas, mis suurendab paljudesse haigustesse haigestumise riske. Tervislik toitumine ennetab ka vaimsete terviseprobleemide tekkimist lapse- ja teismeeas ning hilisemas elus. Järjest rohkem saavad noorukid mõjutust blogijatelt ja youtuuberitelt, kes pole toitumisespetsialistid aga soovitavad agaralt erinevaid dieete ja paastumisi, mida järgivad innukalt nende fännid. Oluline on märgata laste dieedipidamisi ja toiduvalikute piiranguid.

Liigne suhkrurikaste kohukeste, saiakeste, küpsiste, kommide söömine vähendab ka isu ning muudab maitsemeelt. Mida magusamaid või soolasemaid suupisteid me sööme, seda vähem tunnetame puuviljade, marjade ja köögiviljade ehedaid maitseid. Eesti Toitumisnõustajate Ühendus soovitab maiustuste asemel pakkuda lastele puuvilju, marju, seemneid ja pähkleid.

Eesti lapsed söövad ka liiga vähe köögivilju, toitumisuuring ütleb, et ainult iga neljas laps sööb igapäevaselt köögivilju, välja arvatud kartulit. Toitumisnõustajate Ühenduse liikmed kutsuvad üles igapäevaselt sööma kolm-neli portsjonit köögivilju, kaks-kolm portsjonit puuvilju ja marju. Lastele tuleks pakkuda köögivilju toorelt, puhastatuna ja/või viilutatuna, maitsete lisamiseks võib neid pakkuda taimsete kastmete või määretega nagu pesto, hummus. Köögivilju peaks lisama igale toidukorrale ja pakkuma vahepaladeks, neid saab kooli ja trenni kaasa võtta, et vähendada suure näljatunde tekkimist ja sellega suuremat isu maiustuste järele.

Toitumisnõustajad rõhutavad, et laste tervislike toitumisharjumuste kujundamine algab kodust - vanematelt saadakse kogu eluks kaasa suhtumise toitu, maitse-eelistused ja toitumisharjumused. Võimalus on panustada laste toitumisharjumuste kujundamisse ka laste haridusasutustes: sõimedes, lasteaedades ja koolides.

Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse Meelte kooli pilootprojektiga saab tutvuda siin.

Populaarne

Tagasi üles