Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Need toidud võivad anda alko- või narkotestis valepositiivse tulemuse

Pärmitainast saiakesed. Pilt on illustratiivne. FOTO: Marko Saarm / Sakala

Maikuus lahutati oma vastsündinud lapsest Elizabeth Dominguez, kelle sünnituseelne narkotest andis positiivse tulemuse oopiumi suhtes. Hiljem selgus, et see oli valepositiivne, kuna naine oli söönud moonisaiakest. Mooniseemned pole aga ainuke toit, mis võib tekitada võltsi narkojoobe.

Fox uudisteportaal tõi välja veel neli toitu-jooki, mis võivad joovet mõõtva seadme segadusse ajada või vereanalüüsis väära tulemuse anda.

Durian. Durianipuu eksootiline vili on tuntud eelkõige oma jälgi haisu poolest. Aroom on nii tugev, et sellele võib vääralt reageerida isegi alkomeeter. Aprillis peatas politsei Hiinas Jiagnsu piirkonnas mehe, keda kahtlustati joobes juhtimises. Mees põrus alkomeetri testis, kuid väitis, et see on duriani söömisest, mitte alkoholist. Mehele tehti ka veretest, mille alusel ta süüst vabastati. Politseinik proovis duriani teooriat ka ise ning ilmneski, et pärast vilja söömist puhus ta välja 0,36-promillise joobe. Kolm minutit hiljem kordustesti käigus joovet enam polnud. Ekspertide hinnangul võib selline reaktsioon tekkida n-ö suu alkoholilõhnast – sama võib juhtuda ka väga küpse puuvilja söömisel või alkoholi baasil suuvee kasutamisel.

Pärmitainast pagaritooted. Enamik pagaritooteid valmistatakse pärmitainast, mille fermenteerumise käigus tekib väike kogus alkoholi. Sellest ei piisa küll purju jäämiseks, kuid alkomeetrite tootja LifeSaferi kinnitusel võib hammaste vahele kleepunud tainas olla piisav alkomeetri segadusse ajamiseks. Sama ütlesid nad küpsetistes kasutatava vanilliekstrakti kohta, mis sisaldab vähemalt 35 protsendi ulatuses alkoholi. See efekt kestab aga umbes 15 minutit ning suu loputamine päästab sellest.

Toonik. Mõru maitse annab toonikule kiniin, mis võib sisalduda ka narkootikumides nagu kokaiin ja heroiin. Uuringutega on tõestatud, et tooniku tarbimine võib kiniinitaset järsult tõsta ning see võib mõjuda ohumärgina narkotestis, äratades kindlasti kahtlusi.

Kanepiseemneid sisaldavad tooted. Kanepiõli, -jook või –müsli on küll täiesti normaalsed toidukaubad, kuid neis võib leiduda väheses koguses tetrahüdrokannabiooli (THC) jääke, mis on narkootilise kanepi peamine koostisosa. Selline kogus ei tekita narkojoovet, kuid pideval kanepitoodete tarbimisel võib THC kuhjuda rasvarakkudesse. Narkotestid ei pruugi eristada, kas tegu on toidust pärit või narkootilise koostisosaga. THC võib rasvarakkudes püsida kuni 45 päeva.

Tagasi üles
Back