Öösel peaks magama nii mitu tundi, et süda püsiks terve

Vähese une korral ei tooda keha piisavalt meid põletikuliste protsesside eest kaitsvaid mikroelemente.

FOTO: Valeriy Kachaev/PantherMedia / Valeriy Kachaev

Teadlased on juba ammu teadlikud ebapiisava une ja halva südame-veresoonkonna tervise vahelistest suhetest. Kuidas täpselt võib piisava une puudumine vereringet kahjustada? Uus uuring avab tagamaid.

Hea tervise säilitamiseks on hädavajalik umbes seitse tundi kestev segamatu ööuni, vahendab Medical News Today. Nigel unetsükkel häirib nii lühi- kui ka pikaajalises plaanis tervist.

Vilets uni paneb põntsu muuhulgas südame-veresoonkonna tervisele. Selle aasta alguses ilmunud uuringutes selgus, et alla kuue tunni und soovitatava seitsme-kaheksa asemel suurendab ateroskleroosi riski – mil arterite seintele kuhjuvad naastud –, koguni 27 protsenti.

Teine tänavu ilmunud uuring rääkis sellest, kuidas hea uni aitab hoida arterid sitked, säilitades seega korraliku vereringluse.

Nüüd heidetakse valgust medali teisele küljele – kuidas halb uni kahjustab vereringet. Colorado Boulderi ülikooli teadlaste uurimuses on välja toodud potentsiaalne bioloogiline mehhanism, kuidas halb uni soodustab arterites rasvhapete kogunemist ehk aterogeneesi, mis suurendab inimese infarkti- ja insuldiriski.

Ajakirjas Experimental Physiology ilmunud uuringust ilmneb, et unetuse tagajärjeks on muutused mikro RNAs (miRNA), mis aitavad reguleerida valkude tootmist kehas.

Uuritavatel, kes magasid vähem kui seitse tundi ööpäevas, esines veres 40–60 protsenti vähem kolme peamist miRNA-d (miR-125A, miR-126 ja miR-146A) võrreldes eakaaslastega, kes magasid seitse või kaheksa tundi. Need kolm mikro RNAd pärsivad kehas põletikku soodustavate valkude tegutsemist.

Kaitsvate molekulide madal tase on problemaatiline, kuna siis on ohus üleüldine rakutervis.

Praegu olid vaatluse all vaid südame-veresoonkonna probleemid, mis tekivad tõenäolisemalt põletikulises keskkonnas, kui veres pole piisavalt ringluses mikro RNAd. Süvenevate haigustega kaasneb samuti kõrgem insuldi ja infarkti saamise oht.

Teadlaste eelnevates uuringutes oli juba selgunud, et alla kuue tunni ööpäevas magavate meeste veresooni vooderdav sisemine kiht ei toiminud korralikult.

Hea südame-veresoonkonna tervise tagamiseks peaks magama ööpäevas vähemalt seitse tundi.

Populaarne

Tagasi üles