Sisuturundus

Uuring: gripi vastu vaktsineerida soovijaid on üha rohkem

FOTO: Kelly Sikkema

Kui möödunud hooajal vaktsineeris end gripi vastu Terviseameti andmetel 92 529 inimest ehk 7% kogu elanikkonnast, siis Apotheka tellitud Kantar Emori värskest uuringust selgub, et algaval gripihooajal plaanib end lasta gripi vastu vaktsineerida üle 17% eestimaalastest vanuses 18–84 eluaastat.

Kõige rohkem on vaktsineerida plaanivaid inimesi vanemaealiste seas. Vanuses 75–84 soovib end gripi eest vaktsiiniga kaitsta 36% eakatest, 65–74-aastastest aga veidi üle viiendiku ning 50–64-aastastest 16%. Vanusevahemikus 18–49 plaanib gripi vastu vaktsineerida end 13–16%.

Inimesed, kes plaanivad end vaktsineerida, on pigem kõrgema haridustasemega ning keskmise või kõrgema sissetulekuga. Naised ja mehed peavad kaitsesüsti võrdselt oluliseks. „Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoober või november, kuid seda võib teha ka hiljem kogu gripihooaja jooksul,“ soovitas Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum.

Ta tõdes, et sageli räägitakse grippi haigestumise riskirühmast üsna kitsalt, pidades silmas väikelapsi, eakaid, kroonilisi haigeid ja tervishoiu- ning hooldusasutuste töötajaid. „Tegelikult võivad grippi surra või tüsistusi kogeda igas vanuses muidu täies elujõus inimesed, seega on igal juhul mõistlik end ja oma perekonda vaktsiiniga kaitsta,“ tõdes proviisor.

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta. Immuniseerimist gripi vastu võivad vastunäidustuste puudumisel teha kõik soovijad alates 6. elukuust.

Terviseameti andmetel vaktsineeris end eelmisel gripihooajal ülemöödunud hooajaga võrreldes enam kui kaks korda rohkem inimesi, samuti langes nii gripi tõttu surnud kui ka intensiivravi vajanud inimeste arv. Kui ülemöödunud gripihooajal vaktsineeris end gripi vastu enam kui 44 000 inimest ehk 3,2 protsenti elanikkonnast, siis möödunud gripihooajal sai kaitsesüsti enam kui 92 000 inimest ehk 7  protsenti Eesti elanikkonnast. Apteekides vaktsineeris end gripi vastu üle 9000 inimese.

Kantar Emori uuringus osales 1277 Eesti elanikku vanuses 18–84.

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mis algab sageli järsku, higistamise ja külmavärinate, lihas- ja jäsemevalude, kurguvalu, köha ja enamasti kõrge palavikuga. Gripiviirused levivad peamiselt inimeselt inimesele, kui grippi põdev inimene köhib või aevastab. Nakkuse võib saada ka katsudes gripiviirusega nakatunud esemeid ning seejärel puudutades oma suud või nina. Enamik inimesi on nakkusohtlikud üks päev enne sümptomite tekkimist ja kuni viis päeva pärast haigestumist.

FOTO: Apotheka

Vaktsineeri apteegis!

Apteekides saab end lihtsalt ja mugavalt gripi vastu vaktsineerida ka tänavu alates 14. oktoobrist Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Jõhvis, Kuressaares ja Võrus. Nimekirja, millistes apteekides vaktsineerida saab, näeb aadressilt https://www.vaktsineeriapteegis.ee/. Jätkuvalt saab gripivaktsiini teha ka paljudes tervisekeskustes ja perearsti juures.