Üllatav põhjus, miks peaksid magamistoas radiaatori välja lülitama

Radiaatorid vähendavad unekvaliteeti.

FOTO: Shutterstock

Uni mõjutab inimese vaimset tervist, meeleolu ning immuunsüsteemi ja aju toimimist. Kehv uni vähendab keskendumisvõimet, produktiivsust tööl ning muudab inimesed kergemini ärrituvaks. Seetõttu on oluline hoolitseda selle eest, et kodused tingimused tagaksid inimestele hea une.

Õhutemperatuur on üks oluline tegur, mis mõjutab unekvaliteeti ning seda, kuidas inimene end ärgates tunneb. Teadlased on kindlaks teinud, et liiga soojas toas magavate inimeste stressihormooni tase on ärgates suurem kui jahedas toas magavatel inimestel.

Teadlased korraldasid uuringu, milles osalesid unehäiretega inimesed, kes jaotati kahte rühma. Esimene rühm magas toas, mille temperatuur oli 16 kraadi ning teine rühm toas, kus oli 23 kraadi sooja. Tulemustest selgus, et jahedas toas maganud osalejad olid hommikul paremas meeleolus ning erksamad. Lisaks olid nad päeva jooksul produktiivsemad ning nende stressihormooni tase oli ärgates väiksem.

Selleks, et inimene magama jääks, tuleb organismil vähendada nii aju kui keha temperatuuri, südamelöögisagedust ning veresuhkru sisaldust. Kui magamistoas on liiga soe, peab organism kauem ja rohkem vaeva nägema, et temperatuur ajus ja kehas langeks. Mitmed teised uuringud on samuti seostanud unehäireid keha võimetusega reguleerida temperatuuri ja südamerütmi.

Neuroloogide sõnul tuleks magamistoas ööseks kindlasti radiaatorid välja lülitada ning päeva jooksul tuba piisavalt õhutada. Hea une jaoks ei tohiks toas olla rohkem kui 18 kraadi sooja.