Loe, mis juhtub ajuga, kui juua iga päev klaasike veini

Alkohol mõjub ajule halvasti.

FOTO: Shutterstock

Mida rohkem alkoholi inimene tarbib, seda kiiremini vananeb aju. Uuest teadusuuringust on selgunud, et iga päev alkoholi tarbivate inimeste ajumaht kahaneb kiiremini.

Teadlased hoiatavad, et klaasike veini või õlu päevas mõjutab inimese kognitiivset võimekust ja ajumahtu. Selle tulemusel väheneb analüüsivõime, reaktsioonikiirus, mälu ja emotsioonide regulatsioon.

Uuringus osales 17 308 inimest vanusevahemikus 45–81 ning Suurbritannia teadlased jälgisid seda, kuidas mõjutab igapäevane alkoholi tarbimine ajumahtu. Selleks võrdlesid teadlased alkoholi mitte tarbivate inimeste aju iga päev vähesel määral alkoholi tarbivate inimeste ajuga. Aju vanus määrati kindlaks magnetresonantstomograafia (MRT) abil. Leiti, et iga gramm alkoholi päevas lisab aju vanusele 0,02 aastat ehk poolteist päeva. Iga päev alkoholi tarbinud inimeste ajus esines rohkem vananemise tunnusmärke.

Sarnane mõju on suitsetamisel – leiti, et regulaarne suitsetamine mõjutab negatiivselt inimeste kognitiivset võimekust. Nii alkohol kui ka suitsetamine vähendavad ajus hallaine mahtu, mille tulemusena vähenevad mitmed olulised aju funktsioonid.