P, 3.12.2023

Ekspert selgitab, kuidas liigeseprobleeme ennetada ja leevendada

PM Tervis
Facebook
Comments
Liigesed. FOTO: Shutterstock
Liigesed. FOTO: Shutterstock Foto: Shutterstock

Kõik teavad, et liikumine on kasulik, kuid vahel võib ootamatu koormus tuua kaasa liigeste valu või turse. Mida teha, et liigeste probleeme ennetada ja leevendada? Südameapteegi proviisor Külli Teder annab nõu.

Mõnikord võib kehalise koormuse kasv põhjustada vana vigastuse valulikkust või uute murede teket, ütleb Teder. Vanuse tõusuga kaasnev liigeste kulumine on samuti sage hädade põhjus. Paljudel juhtudel saab mõistliku käitumisega võimalikke probleeme ennetada või leevendada.

«Paraku on paljudel vanemas eas inimestel tekkinud liigesekulumus ehk (osteo)artroos, mis halvemal juhul võib vajada kulunud liigese välja vahetamist. Liigesekulumust soodustab lisaks kõrgemale eale ka suur koormus liigestele. Olgu selleks siis liigne kehakaal, raske töö, liigeseid kurnav tippsport või erinevatel põhjustel tekkinud vigastus,» sõnab proviisor. Tema sõnul tuleks seega esimese asjana üle vaadata oma igapäevased tegevused, liikumis- ja toitumisharjumused ning taastada normaalne kehakaal. «See on vajalik kõigile olenemata vanusest, elustiilist, tööelust, või treenitusest.»

Igapäevaseid toimetusi tuleb teha nii, et liigeseid koormatakse võimalikult vähe. «Tuleb kasutada õigeid, liigeseid säästvaid töövõtteid. Näiteks peaks töötasapind olema õigel kõrgusel, vältimaks valest tööasendist tulenevat liigset pingutust. Seisva töö puhul peab tähelepanu pöörama oma kehaasendile seistes sirgelt ja mõlemale jalale ühtlaselt toetudes. Rutiinse töö tegemisel tuleb teha sirutuspause, asjade tõstmisel kasutada võimalusel kahte kätt ning hoida raskusi keha lähedal,» annab Teder nõu.

Liikumine on liigestele, sealhulgas ka haigetele liigestele väga vajalik. Samas ei tohi endale liiga teha. Näiteks ei tohiks passiivse eluviisiga inimene alustada liikumist pika matka, jooksutiiru või rattasõiduga. Samuti ei ole õige teha esimesi jõutreeninguid suurte raskustega. Alustama peab tasa ja targu ning koormust vähehaaval suurendades. Igapäevane läbimõeldud võimlemine toob kaasa liigesvalu ja -jäikuse vähenemise ning tugevdab liigeste ümber olevaid lihaseid ja sidemeid.

Teder rõhutab, et tervislik mitmekülgne toitumine ja piisava koguse puhta vee tarbimine on ka liigeshaiguste ennetamise ja leevendamise seisukohalt ülimalt oluline. «On leitud, et liigestele on hea, kui tarbida oomega-3-rasvhappeid, A- D-, C-, E-vitamiine ning magneesiumi, kaltsiumi, tsinki, seleeni ja vaske sisaldavaid toiduaineid. Kriitilise pilguga tuleb üle vaadata ka kahjulikud eluviisid. Suitsetamine ning suurtes kogustes alkoholi, kohvi ja kange tee joomine võivad kaasa tuua haiguse ägenemise. Näiteks on suitsetamine reumatoidartriidi riskifaktoriks ning liigne õllejoomine võib kaasa tuua podagra.»

Liigespõletik võib tekkida lisaks pidevale ülekoormusele ka mõne viiruse, bakteri või seeninfektsiooni tagajärjel. Samuti võib süüdi olla pärilikkus ja ainevahetushäire.

«Liigeste probleemide korral on tihti tegemist valu, turse, punetuse, liigese jäikuse, aga ka liikumisel tekkiva ragina ning hiljem juba liigese moondumisega,» ütleb Teder.

Apteegist leiab Tederi sõnul liigeste probleemide leevendamiseks näiteks:

  • Tablette, jahutavaid geele, spreisid ja külmakotte kergemate traumade ning põletikuliste  protsesside leevendamiseks, aga ka valu ning turse vähendamiseks;
  • Glükosamiini, mis võib olla abiks liigese enneagse kulumise ennetamisel;
  • Kondroitiinsulfaati, mis on kõhre koostisosa ja aitab kaasa sidekoe moodustumisel, liigesevedeliku tekkel, liigeste liikuvuse parandamisel ja kõhrepindade ja liigesekapsli taastumisel. Kasutatakse koos glükoosamiiniga toetava vahendina liigeste valu, jäikuse ja ragisemise korral;
  • MSMi ehk metüülsulfonüülmetaani, mis on oluline nii sidekoe ja kõhre loomiseks kui liigeste liikuvuse tagamiseks, aidates vähendada ka valutunnet liigestes ning taastada rakuseinte elastsust;
  • Oomega-3 rasvhappeid, mis toetavad liigeste liikuvust, aitavad vähendada liigeste jäikust ja leevendada ületreenimise tagajärgi;
  • C-vitamiini, mis hoiab ära vabade radikaalide kahjuliku mõju ning aeglustab liigesepõletike arenemist. Vitamiin on väga vajalik sidekoe normaalses arengus ja funktsioneerimises;
  • Soojendavaid salve, mis sobivad «kinniste» liigeste korral, sest soojus muudab liigeste vahel oleva vedeliku vedelamaks, mis omakorda laseb erinevaid harjutusi kergemini teha. Ägedas faasis põletikulist liigest soojendada ei tohi!

Kuna liigestega seotud probleeme on väga palju, siis alati ei ole võimalik koduste vahenditega leevendust leida ja tuleb pöörduda arsti poole. Kindlasti tuleb seda teha siis, kui liigesevalud kestavad üle kahe nädala, liigesed on pikalt turses või hellad ning teevad öösel valu, mis ei lase magada. Arst saab aidata ka siis, kui hommikuti esineb liigeste jäikust üle 5–10 minuti või lisaks liigesevalule esineb väsimus, nõrkus, isutus või palavik.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles