Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Mida teha, kui süda peksleb palju ägedamalt kui tavaliselt?

Uuringud on näidanud, et mitme joogi tarbimine lühikese aja jooksul halvendab vereringet. FOTO: Shutterstock

Äkiline südamepekslemine, vahele jäänud löögid või tormakas pulss, mis oluliselt erinev tavapärasest, võib olla väga hirmutav. Mis võib olla selle põhjuseks ja mida teha, kui süda lööb tramburaid?

Alkohol, kofeiin, intensiivne treening ja isegi mõned külmetushaiguste ravimid võivad panna südame kiiremini põksuma. Kui seda on juhtunud ühel või paaril korral, pole tõenäoliselt muretsemiseks põhjust ega pea midagi ette võtma, vahendab Health24. Kui see on saanud sagedaseks nähtuseks, võiksid pöörduda arsti poole, et välistada kõrge vererõhk, rütmihäired, kilpnäärmehaigused ja muud tõsisemad probleemid.

Millised on teised sümptomid?

Kui süda peksleb ja sellega kaasneb pearinglus, nõrkus, hingamisraskused või surve rindkeres, tuleks kutsuda kiirabi.

Need on tõsiste südameprobleemide tunnused, mis võivad tõsta trombide, insuldi ja südameinfarkti riski kuni viis korda.

Proovi argiselt hoida oma südametervist järgmiselt:

Söö kala

Vastavalt toitumis-, ainevahetus- ja kardiovaskulaarsete haiguste uuringutele võib kala söömine neli korda nädalas vähendada südame isheemiatõve riski 40 protsendi võrra.

Tarbi vähem alkoholi

Kui tarbid regulaarselt hunditulist, siis paarikümne aasta pärast võib praegune alkoholilembus olla pannud su suurde südamehaiguste riski.

Uuringud on näidanud, et mitme joogi tarbimine lühikese aja jooksul halvendab vereringet ja kui seda tehakse sageli, siis põhjustabki käitumine lõpuks südame-ja veresoonkonna haigusi.

Hakka jooksma

Kõigest viis minutit pidevat jooksu päevas madaldab 45 protsendi võrra võimalust surra südamega seotud terviseprobleemidesse.

Tagasi üles
Back