Uuringus ilmnes, milline on mRNA vaktsiinide tõhusus deltatüve vastu

Copy
Vaktsineerimine Lõuna-Eesti haiglas.
Vaktsineerimine Lõuna-Eesti haiglas. Foto: Tomi Saluveer

Pfizer-BioNTechi ja Moderna Covid-19 vaktsiinide tõhusus on langenud deltatüve domineerimise eelselt 91 protsendilt 66 protsendile, ilmnes teisipäeval avaldatud USA tervishoiutöötajate ulatuslikust uurimusest.

Haiguste kontrolli ja ennetamise keskus (CDC) oli uurinud kahe vaktsiini tegelikku toimet sellest ajast saadik, kui need said esimest korda loa kasutuseks tervishoiu- ja teiste eesliini töötajate seas.

Tuhandeid töötajaid kuues osariigis testiti iga nädal ja Covid-19 sümptomite ilmnemisel, mis võimaldas teadlastel hinnata efektiivsust sümptomaatilise ja asümptomaatilise nakkuse suhtes.

Võrreldes vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimeste nakatumismäära ja nende jälgimise aega, hinnati vaktsiini efektiivsust esialgsel uuringuperioodil 14. detsembrist 2020 kuni tänavu 10. aprillini 91 protsendile.

Kuid 14. augustile eelnenud nädalatel, mil ülimalt nakkav deltaviirus muutus domineerivaks, langes tõhusus 66 protsendile.

Aruande autorite sõnul tuleb siiski arvestada muu hulgas seda, et vaktsiinide kaitse võib aja jooksul niikuinii väheneda ning hinnang põhines suhteliselt lühikese uurimisperioodi andmetel, kus oli vähe nakatumisi.

Nende hinnangul näitab isegi kahe kolmandikuline nakkusohu vähenemine vaktsineerimise jätkuvat tähtsust ja kasu.

Mitmed uuringud on nüüd jõudnud järeldusele, et vaktsiini efektiivsus on deltatüve vastu langenud, kuigi selle languse täpse taseme suhtes on tulemused olnud erinevad.

Vaktsiinide kaitse haiguse raske kulu vastu tundub stabiilne, ületades CDC New Yorgi patsiente käsitleva uuringu kohaselt 90 protsenti.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles