K, 8.02.2023

Nii mitme tassitäie kohvi tarbimine päevas võib vähendada insuldiriski

PM Tervis
Nii mitme tassitäie kohvi tarbimine päevas võib vähendada insuldiriski
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Kohv
Kohv Foto: Shutterstock

Uuringu kohaselt võib kuni kolme tassi kohvi joomine päevas südant kaitsta, vahendab CNN.

Inimeste seas, kellel südamehaigusi ei diagnoositud, seostati regulaarset 0,5–3 tassi kohvi tarbimist päevas südamehaiguste, insuldi ja varajase surma mistahes põhjusel vähenenud riskiga, võrreldes kohvi mittetarvitajatega.

Uuriti üle 468 000 inimese kohvi joomise harjumusi – osalised värvati Ühendkuningriigi biopanga uuringust, mis sisaldab põhjalikku geneetilist ja tervisealast teavet enam kui poole miljoni briti kohta.

Uuringud on näidanud, et mõõdukas koguses kohvi joomine võib kaitsta täiskasvanuid II tüübi diabeedi, Parkinsoni tõve, maksahaiguse, eesnäärmevähi, Alzheimeri tõve ja veel mõnegi haiguse eest.

Mis puudutab südamehaigusi, siis aprillis avaldatud kolme suure uuringu andmete ulatuslik analüüs näitas, et ühe või mitme tassi kohvi joomine päevas oli seotud pikaajalise südamepuudulikkuse riski vähenemisega.

Võrreldes inimestega, kes kohvi ei joonud, leidis kevadine analüüs, et südamepuudulikkuse risk vähenes kahes uuringus aja jooksul 5–12 protsenti iga tassi kohvi kohta.

Südamepuudulikkuse risk jäi kolmandas uuringus samaks, kui osaline ei joonud kohvi. Kuid kui inimesed jõid kaks või enam tassi musta kohvi päevas, vähenes risk umbes 30 protsenti, leiti analüüsis.

«Seos kofeiini ja südamepuudulikkuse riski vähendamise vahel oli üllatav,» ütles aprillis Colorado ülikooli meditsiinikooli personaalmeditsiini keskuse direktor dr David Kao.

«Elanikkond peab kohvi ja kofeiini sageli südamele halvaks, sest inimesed seostavad neid südamepekslemise, kõrge vererõhuga jne. Järjekindel seos kofeiini tarbimise suurenemise ja südamepuudulikkuse riski vähenemise vahel pöörab selle eelduse pea peale,» ütles Kao.

Aprillikuu uuringu tulemused ei laiene kofeiinivabale kohvile. Selle asemel leiti analüüsis seos kofeiinivaba kohvi ja suurenenud südamepuudulikkuse riski vahel.

Südamepuudulikkus tekib siis, kui nõrgenenud süda ei varusta keharakke piisavalt verega, et keha saaks nõuetekohaseks toimimiseks vajalikku hapnikku. Südamepuudulikkusega inimesed kannatavad väsimuse ja õhupuuduse all ning neil on raskusi kõndimisega, treppidest kõndimisega või muude igapäevaste toimingutega.

«Kuigi põhjuslikku seost ei suudeta tõestada, on intrigeeriv, et need kolm uuringut näitavad, et kohvi joomine on seotud südamepuudulikkuse riski vähenemisega ja kohv võib olla osa tervislikust toitumisharjumusest, kui seda tarbitakse lihtsalt, ilma suhkru ja kõrge rasvasisaldusega piimatooteid lisamata,» ütles dietoloog Penny Kris-Etherton, Ameerika südameassotsiatsiooni elustiili ja kardiometaboolse tervise nõukogu juhtkomitee esimees.

Märksõnad
Tagasi üles