Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Uus vähiravi võib panna immuunsüsteemi kasvajat hoogsalt ise hävitama

Vähirakud (sinised) ja punased vererakud FOTO: Shutterstock

Immunoteraapia on paljulubav strateegia vähi raviks, stimuleerides organismi enda immuunsüsteemi kasvajarakkude hävitamiseks, kuid see toimib väheste vähivormide korral. Massachusettsi tehnoloogiaülikooli (MIT) teadlased on avastanud uue viisi immuunsüsteemi käivitamiseks kasvajate ründamiseks, mis loodetavasti võimaldab immunoteraapiat kasutada rohkemate vähitüüpide vastu.

Uudne lähenemisviis hõlmab kasvajarakkude eemaldamist kehast, nende ravimist kemoteraapiaravimitega ja seejärel asetamist kasvajasse. Kui neid manustatakse koos ravimitega, mis aktiveerivad patogeenide hävitajatena tegutsevaid T-rakke, näivad need vigastatud vähirakud toimivat hädasignaalina, mis kannustab T-rakke tegutsema, vahendab Medical Xpress.

«Kui loote rakke, millel on DNA kahjustus, kuid mida ei tapeta, võivad teatud tingimustel elusad vigastatud rakud saata signaali, mis äratab immuunsüsteemi,» ütleb professor Michael Yaffe, MIT integreeriva vähiuuringute instituudi liige.

Teadlased nägid, et immuunsüsteemi stimuleerivad mitte surnud kasvajarakud, vaid kriitiliseks teguriks olid hoopis rakud, mis olid keemiaravi tõttu vigastatud, kuid siiski elus. Selle lähenemisviisiga toimivad kõige paremini DNA-d kahjustavad ravimid. Kui kasvajarakkudes tekib DNA kahjustus, aktiveerib see stressile reageerivaid rakuteid, mis saadavad välja hädasignaale, mis provotseerivad T-rakke tegutsema ja hävitama mitte ainult vigastatud rakke, vaid ka kõik lähedal asuvad kasvajarakud.

Hiirte uuringutes leidsid teadlased, et ravi võib peaaegu pooltel hiirtel kasvajad täielikult kõrvaldada.

Tagasi üles
Back