K, 17.08.2022

Mida võib endaga kaasa tuua liigsöömine?

Apotheka
Mida võib endaga kaasa tuua liigsöömine?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Foto: Shutterstock

Aasta kõige pühalikum ja ilusam aeg on kätte jõudmas ning ettevalmistused pidustusteks hoogu kogumas. Jõulupühade ja aastavahetuse toidulauad on traditsiooniliselt lookas erinevatest roogadest ja hõrgutistest, mida me ei ole harjunud igapäevaselt sööma.

Apotheka proviisor Triinu Entsik-Grünberg räägib lähemalt, kuidas selle ülekülluse ja liialdamisohu juures täie tervise juurde jääda ning endale mitte liiga teha?

Kõhupuhitused

Kõhupuhitused on sage probleem peale rikkalikku pidusööki. Sellega kaasneb ebamugav täiskõhutunne, valu ja kõhu korin. Kuna 20 – 60% soolegaasist moodustab allaneelatud õhk, siis esmane nõuanne oleks süüa rahulikult ja toitu korralikult läbi närides. Lisaks tuleks vältida liigset gaseeritud jookide tarbimist, millega piirate seedetrakti sattuva gaasi kogust.

Üheks kõhupuhituste tekitajaks on ka kiudaineterikkad toidud nagu näiteks kapsas, oad, herned, juur- ja puuviljad ning täisteratooted, aga ka rasvaste roogade söömine.

Lisaks võib puhitustunde esile tuua ka toiduainete talumatus nagu laktoositalumatus, mis raskendab gaaside väljutamist ja tekitades seeläbi puhitustunnet.

Tootesoovitused:

  • LACTRASE GO 5000FCC NÄRIMISTBL N50. Võtke laktoositalumatuse korral juba ennetavalt enne laktoosi sisaldava toidu söömist.
  • SILICEA SEEDETRAKTI GEEL 15X15ML. Puhas mineraalne ränigeel aitab leevendada ägedaid ja kroonilisi seedetrakti vaevusi nagu kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, kõhupuhitus, kõhulahtisus, kõhukrambid, kõrvetised, täiskõhutunne ja on tõhus ärritatud soole sündroomi sümptomite vähendamisel.
  • ESPUMISAN EASY SUUS LAH GRAANULID 125MG N14. Espumisan® Easy graanuleid kasutatakse seedetraktis gaasi kogunemisest põhjustatud kõhupuhituse leevendamiseks ning sellega seotud kõhu pingetunde, meteorismi, ülakõhu survetunde ja kuuldava sooleperistaltika korral.
  • SPASMOIL KAPSLID N15. Spasmoil kapslid sisaldavad piparmündi ja apteegitilli eeterlikke õlisid, mis toetavad normaalset soolestiku tööd ja seedeprotsessi ning aitavad vabaneda liigsetest gaasidest ja puhitusest.
  • COLON RELAX GAASIDE VASTASED TBL N30 ORTIS. Colon Relax sisaldab apteegitilli, sidrun- melissi, teekummelit ja piparmünti, mis aitavad vähendada kõhupuhitust ja toetavad korras seedimist.

Kõrvetised

Kõrvetised tekivad tugevalt happelise maosisaldise söögitorru tagasipaiskumise tagajärjel. Maosisaldis, mis sisaldab maomahla ja pooleldi seeditud toitu, ärritab söögitoru limaskesta ja tekitab ebameeldiva kuuma kõrvetus- või põletustunde. Kõrvetised võivad olla tingitud, kas ühekordsest või pidevast ülesöömisest.

Teatud toiduained võivad lõdvestada mao ja söögitoru vahelist klappi, suurendada maomahla tootmist ning nende koosmõjus põhjustada kõrvetisi. Sellisteks aineteks on näiteks tomatid, tsitruselised, sibul, küüslauk, šokolaad, kohv, alkohol ning piparmünt. Ka rasvane ja vürtsikas toit võib kõrvetiste teket soodustada.

Kõrvetiste vastu võib apteegi käsimüügist proovida antatsiide. Need kujutavad endast alumiiniumhüdroksiidi ja magneesiumhüdroksiidi sisaldavat suspensiooni või kaltsiumkarbonaati ning magneesiumkarbonaati sisaldavaid närimistablette, millel on kiire ja pikaajaline liigset maohapet neutraliseeriv toime. Kui midagi muud ei ole käepärast, leevendab lühiajaliselt kõrvetisi ka klaasitäie vee joomine.

Tootesoovitused:

  • NEW NORDIC FRUTIN TBL N30. Puuviljakiud ja looduslik dolomiit (kaltsiummagneesiumkarbonaat) tekitavad mao happelise sisuga kokkupuutumisel pehme ja tiheda vahukihi, mis katab mao ülaosa hoides ära sellega kaasneva ebamugavustunde.
  • GERDOFF REFLUKSIVASTASED NÄRIMISTABLETID N20. Patenteeritud meditsiiniseade kõrvetiste ja gastrosofageaalse refluksi jaoks.
  • MINACID LOODUSLIKUD KÕRVETISTE TBL N24. Looduslikke koostisosi sisaldav preparaat, mis vähendab mao liigset happesust ning sellest tingitud ebamugavustunnet.

Alkoholi liigtarvitamine

Esmane nõuanne oleks loomulikult vältida alkoholi kuritarvitamist ja sellega liialdamist. Alkoholi tarbides on kõige lihtsamaks nõuandeks juua selle kõrvale vett ja vahepeal ka ringi liikuda.

Tootesoovitused:

  • POHMU LAHUSTUV PULBER N4. Aitab vähendada alkoholi tarbimisest tingitud järelnähtusid ja kiirendada ainevahetust. Sisaldab punase viigikaktuse viljaliha, aminohappeid N-atsetüül, L-tsüsteiini ja L-arginiini ning kõrges kontsentratsioonis C-, B1-, B6- ja B12-vitamiine. Soovitatav kasutada enne ja pärast alkoholi tarvitamist
  • BLUE MORNING TRANSDERMAALSED POHMELLIPLAASTRID N3. Plaaster asetatakse kuivale ja puhtale õlavarrele maksimaalselt ööpäevaks, aga mitte lühemaks ajaks kui 12 tundi. Plaaster tuleks paigaldada soovitatavalt enne alkoholi tarbimise alustamist. Üks plaaster sisaldab vitamiin B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C-vitamiini, rohelise tee ekstrakti, maarjaohaka ekstrakti, artišoki ekstrakti, kroomi, E- ja A-vitamiini.
Tagasi üles