P, 25.09.2022

WHO jagas teavet omikrontüvest põhjustatud haiguse raskuse kohta

PM Tervis
WHO jagas teavet omikrontüvest põhjustatud haiguse raskuse kohta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Koroonaviirus.
Koroonaviirus. Foto: Shutterstock

Kogunenud on tõendeid, et omikrontüvi mõjutab ülemisi hingamisteid, põhjustades varasemast leebemaid sümptomeid ja mõnes kohas juhtumite arvu hüppelist kasvu. Täheldatud on aga madalamat suremust, ütles Reutersi andmeil Maailma terviseorganisatsiooni (WHO) ametnik.

«Me näeme üha rohkem uuringuid, mis viitavad sellele, et omikron nakatab keha ülemist osa. Erinevalt teistest, mis võivad põhjustada rasket kopsupõletikku,» ütles WHO ametnik Abdi Mahamud.

«See võib olla hea uudis, kuid selle tõestamiseks vajame rohkem uuringuid.»

Alates tugevalt muteerunud variandi avastamisest novembris on see WHO andmetel kiiresti levinud ja tuvastatud vähemalt 128 riigis.

Kuigi koroonajuhtumite arv on tõusnud kõigi aegade rekordini, on haiglaravi vajadus ja suremus sageli madalam kui pandeemia teistes faasides.

«See, mida me praegu näeme, on ... juhtumite ja surmajuhtumite vaheline seos,» ütles Mahamud.

Tema märkused raske haigestumise riski vähenemise kohta ühtivad teiste andmetega, sealhulgas Lõuna-Aafrika uuringuga.

Mahamud toonitas aga, et Lõuna-Aafrikas on noor elanikkond.

Samuti hoiatas ta, et omikroni kõrge ülekanduvus tähendab, et see muutub paljudes kohtades nädalatega domineerivaks, ohustades meditsiinisüsteeme riikides, kus suur osa elanikkonnast on vaktsineerimata.

Kuigi omikron näib antikehadest mööda lipsavat, on tõendeid selle kohta, et Covid-19 vaktsiinid pakuvad siiski teatud kaitset, kutsudes esile T-rakkude immuunvastuse, ütles Mahamud.

Märksõnad
Tagasi üles