P, 27.11.2022

Uuringus tuli ilmsiks seos kõrge vererõhu ja suu vahel

PM Tervis
Uuringus tuli ilmsiks seos kõrge vererõhu ja suu vahel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Veritsus hambaid pestes on üks parodontiidi tunnus.
Veritsus hambaid pestes on üks parodontiidi tunnus. Foto: Shutterstock

Ameerika südameassotsiatsiooni ajakirjas äsja avaldatud uuringu kohaselt seostuvad mõningaid suuõõne baktereid menopausijärgses eas naistel hüpertensiooni ehk kõrge vererõhu tekkega.

Kõrget vererõhku määratletakse tavaliselt kahe mõõtmise abil: süstoolne vererõhk (ülemine number, mis mõõdab rõhku, kui süda lööb) 130 mm Hg või kõrgem ja diastoolne vererõhk (alumine arv, mis näitab rõhku südamelöökide vahel) 80 mm Hg või kõrgemale.

Kuigi varasemad uuringud on näidanud, et olemasoleva parodontiidiga inimestel on vererõhk kõrgem võrreldes nendega, kellel seda ei esine, ütlevad teadlased, et see uuring on esimene, mis uuris seost suuõõne bakterite ja areneva hüpertensiooni vahel.

«Kuna periodontaalne haigus ja hüpertensioon on eriti levinud vanematel täiskasvanutel, võib suuõõne bakterite ja hüpertensiooniriski vahelise seose kindlakstegemisel olla võimalus tõhustada hüpertensiooni ennetamist, suurendades sihipärast suuhooldust,» ütles professor Michael J. LaMonte, üks uuringu vanemautoreid.

Teadlased hindasid New Yorgi osariigis Buffalos osteoporoosi ja periodontaalse haiguse uuringus 1215 menopausijärgse naise andmeid (keskmine vanus uuringus osalemise ajal oli 63 aastat, aastatel 1997–2001). Uuringusse kaasamisel registreerisid teadlased vererõhku ja kogusid suuõõne hambakattu igemepiiri alt. «See on koht, kus mõned bakterid hoiavad igemete ja hammaste struktuure tervena ning teised põhjustavad igeme- ja periodontaalset haigust,» ütles LaMonte. Samuti tähendasid nad üles ravimite kasutamise, haigusloo ja elustiili, et hinnata, kas vanemate naiste suuõõne bakterite ja hüpertensiooni vahel on seos.

Uuringusse kaasamisel oli umbes 35 protsendil uuringus osalejatest normaalne vererõhk: näidud alla 120/80 mm Hg, ilma vererõhuravimeid kasutamata. Peaaegu 24 protsendil osalejatest oli kõrgenenud vererõhk: näidud üle 120/80 mm Hg ilma ravimeid kasutamata. Umbes 40 protsenti osalejatel oli ravitud hüpertensioon: diagnoositud kõrgenenud vererõhk ja seda raviti hüpertensiooniravimitega.

Teadlased tuvastasid proovides 245 ainulaadset bakteritüve. Ligi kolmandikul naistest, kellel ei olnud hüpertensiooni või kes ei saanud uuringu alguses hüpertensiooniravi, diagnoositi kõrge vererõhk jälgimisperioodil, mis oli keskmiselt 10 aastat.

Analüüsi käigus leiti:

  • 10 bakterit seostati 10–16 protsenti suurema riskiga kõrge vererõhu tekkeks;
  • viis muud bakteritüüpi seostati 9–18 protsenti madalama hüpertensiooniriskiga.

Leiud on eriti olulised menopausijärgsete naiste puhul, kuna LaMonte sõnul on kõrge vererõhu levimus eakamate naiste seas suurem kui samas eas meestel.

Märksõnad
Tagasi üles