K, 8.02.2023

See harjumus võib aidata ennetada maovähki

PM Tervis
See harjumus võib aidata ennetada maovähki
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vähirakud.
Vähirakud. Foto: Shutterstock

Harvardi teadurid leidsid, et inimestel, kellel on olnud igemehaigusi, mille põhjuseks on tavaliselt halvad suuhügieeni harjumused, on suurenenud söögitoru- ja maovähi risk.

Ajakirjas Gut avaldatud teadustöös uuriti rohkem kui 98 000 naise ja peaaegu 50 000 mehe terviseandmeid, igemehaiguste ja hammaste kaotuse seost vähiriskiga.

Patsientide 22–28 jälgimisaasta jooksul esines 199 söögitoruvähi ja 238 maovähi juhtu – igemehaigus seostus 43 protsenti kõrgema söögitoruvähi riskiga ja 52 protsenti suurenenud maovähi tõenäosusega.

Risk oli suurem ka hambaid kaotanud inimeste seas. Kahe või enama hamba kaotamise korral oli söögitoru- ja maovähi risk vastavalt 42 protsenti ja 33 protsenti kõrgem.

«Tervikuna toetavad need andmed söögitoru- ja maovähi puhul suukaudse mikroobikeskkonna olulisust. Tuleb teha täiendavaid uuringuid, mis otseselt hindavad suu mikrobioomi, et teha kindlaks, millised bakterid selles rolli mängivad,» kirjutasid uuringu autorid. Nad usuvad, et teadmised aitaksid arstidel juba eos pöörata tähelepanu kõrgenenud vähiriskile. Oluliseks haigusi ennetavaks harjumuseks on korralik hammaste pesemine.

Märksõnad
Tagasi üles