R, 1.07.2022

Iisraeli esimene ahvirõugete juhtum viis haiguse Lähis-Itta

AFP/BNS
Iisraeli esimene ahvirõugete juhtum viis haiguse Lähis-Itta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Nii näevad välja ahvirõugete villid nelja-aastase tüdruku kätel ja jalgadel.
Nii näevad välja ahvirõugete villid nelja-aastase tüdruku kätel ja jalgadel. Foto: http://phil.cdc.gov (CDC's Public Health Image Library)

Iisrael kinnitas laupäeval oma esimest ahvirõugete juhtumit, liitudes rea riikidega, mis on avastanud Aafrikast alguse saanud haiguse.

Tel Avivis paikneva Ichilovi haigla pressiesindaja ütles uudisteagentuurile AFP, et hiljuti Lääne-Euroopast naasnud 30-aastasel mehel tuvastati ahvirõugete sümptomid ning ta andis positiivse viirustesti.

Tervishoiuministeerium teatas reedel, et mehel oli olnud välismaal kokkupuude ahvirõugeid põdeva inimesega. Ministeeriumi kohaselt võeti temalt kliinilisi koeproove ning ta jäi Ichilovi haiglasse leebete sümptomitega seisundis.

Seni on seda haigust leitud Saksamaal, Prantsusmaal, Suurbritannias, Belgias, Itaalias, Portugalis, Hispaanias ja Rootsis, aga ka USA-s, Kanadas ja Austraalias.

Et juhtumite arv Euroopa riikides aina kasvab, pani Saksamaa Robert Kochi Instituut Lääne-Aafrikast naasvatele inimestele südamele, et nad pöörduks nahalööbe tekkimisel kohe arsti juurde.

Haigus, millest enamik inimesi paraneb mõne nädalaga ja mis lõppeb surmaga ainult harva, on nakatanud Kesk- ja Lääne-Aafrikas viimastel aastatel tuhandeid inimesi, kuid juhtumid Euroopas ja Põhja-Ameerikas on haruldased.

Haigus algab tavaliselt gripilaadsete sümptomitega, sealhulgas palavik, lihasvalu, külmavärinad, väsimus ja tursunud lümfisõlmed, misjärel tekib tuulerõugete sarnane lööve näole ja kehale.

Viirus võib levida läbi kontakti nahahaavandite ja piiskadega, kuid ka esemete nagu voodipesu ja rätikud.

Märksõnad
Tagasi üles