L, 28.01.2023

Selle aine tarbimine vähendab infarktiriski

PM Tervis
Selle aine tarbimine vähendab infarktiriski
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Infarkti riskitegur on kõrge vererõhk. Soolaasendajad, milles osa naatriumkloriidi (NaCl) asendatakse kaaliumkloriidiga (KCl), aitab langetada vererõhku.
Infarkti riskitegur on kõrge vererõhk. Soolaasendajad, milles osa naatriumkloriidi (NaCl) asendatakse kaaliumkloriidiga (KCl), aitab langetada vererõhku. Foto: Shutterstock
Soolaasendajad vähendavad südameinfarkti, insuldi ja üldist südame-veresoonkonnahaigustest põhjustatud surma tõenäosust, selgus ajakirjas Heart avaldatud uuringute koondanalüüsis.
Teadlased väidavad artiklis, et soolaasendajatest on tõenäoliselt kasu inimestele kogu maailmas.
Südame-veresoonkonnahaigused on kogu maailmas peamine surmapõhjus ja kõrge vererõhk nende suur riskitegur. On teada, et kõrge naatriumi- ja vähese kaaliumisisaldusega dieet tõstab vererõhku.
Umbes 1,28 miljardil inimesel maailmas on kõrge vererõhk, kuigi enam kui pooled neist on diagnoosimata, väidavad teadlased.
Soolaasendajad, milles osa naatriumkloriidi (NaCl) asendatakse kaaliumkloriidiga (KCl), aitavad teadaolevalt vererõhku alandada.
Hiljuti avaldatud ulatuslikus Hiina uuringus ilmnes, et soolaasendajad vähendavad südameinfarkti, insuldi ja varajase surma riski, kuid polnud selge, kas see kehtib ka mujal maailmas.
Selle teadasaamiseks otsisid teadlased andmebaasidest 2021. aasta augusti lõpuni avaldatud kliinilisi uuringuid. Nad koondasid Euroopas, Vaikse ookeani lääneosas, Ameerikas ja Kagu-Aasias läbi viidud 21 asjakohase rahvusvahelise kliinilise uuringu tulemused, milles osales ligi 30 000 inimest.
Nende põhjal sai kinnitust soolaasendaja soodus mõju vererõhule, südame-veresoonkonna tervisele ja kaitsev efekt varajase surma ees.
Koondandmete analüüs näitas, et soolaasendajad alandasid vererõhku kõigil uuringutes osalenutel. Ülemise ehk süstoolse vererõhu üldine langus oli 4,61 mm Hg (millimeetrit elavhõbedasammast) ja alumise ehk diastoolse vererõhu langus 1,61 mm Hg.
Iga kümneprotsendine naatriumkloriidi osakaalu langus toidus ehk selle asendamine soolaasendajaga oli seotud süstoolse vererõhu 1,53 mm Hg vähenemisega ja diastoolse vererõhu kahanemisega 0,95 mm Hg võrra. Puuduvad tõendid selle kohta, et suurem kaaliumisisaldus toidus oleks seotud tervisekahjustustega.
Vererõhu langus näis olevat universaalne, sõltumata geograafilisest asukohast, vanusest, soost, kõrge vererõhu diagnoosist, kehakaalust, vererõhu algtasemest ning naatriumi ja kaaliumi algtasemest uriinis.
Märksõnad
Tagasi üles