N, 8.12.2022

Tartu Ülikooli kliinikumi jõudsid kõige uuemad Covid-19 vaktsiinid

PM Tervis
Tartu Ülikooli kliinikumi jõudsid kõige uuemad Covid-19 vaktsiinid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pildil Tiina Teder ja Piret Mitt.
Pildil Tiina Teder ja Piret Mitt. Foto: Tartu Ülikooli kliinikum

Tartu Ülikooli kliinikumis on võimalik teha tõhustusdoose kõige uuemate omikrontüve vastaste kahevalentsete Covid-19 vaktsiinidega.

Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse vanemarst-õppejõud Piret Mitt kinnitab, et sügisene viiruste aeg on alanud ning tõusuteel on nii Covid-19sse haigestumine kui ka hospitaliseerimine.

«Eestis domineerib omikroni viirusetüvi, täpsemalt omikron BA.5. Viiruse uued mutatsioonid tagavad parema ülekande ja võime vältida immuunvastust, võrreldes eelmiste omikrontüvedega,» rääkis dr Mitt. Ta lisas, et uued kahevalentsed Covid-19 vaktsiinid kaitsevad samal ajal nii esialgse viiruse tüve kui ka muteerunud tüvede eest.

«Uuringud on näidanud, et vaktsineerimine teise tõhustusdoosiga vähendab nakatumist. Lisaks on uute kahevalentsete vaktsiinide uuringud näidanud, et antikehade teke omikrontüve vastu on parem kui algse viirustüve vastu. Vaktsineerimise järgsed võimalikud kõrvaltoimed olid sarnased – enim on esinenud süstekoha valulikkust, seejärel peavalu, lihase- ja liigesevalu ning väsimust,» selgitas dr Mitt.

Uusi Covid-19 Comirnaty ja Spikevax Covid-19 vaktsiine manustatakse tõhustusdoosidena ning esmane vaktsineerimiskuur toimub endiselt seni kasutusel olnud monovalentsete vaktsiinidega. Infektsioonhaiguste arst rõhutas, et vaktsineerimine on jätkuvalt vajalik selleks, et vältida rasket haigestumist, hospitaliseerimist ning ka surmajuhte.

Riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab vaktsineerida tõhustusdoosiga kõiki üle 60-aastaseid isikuid ja kõiki üle 12-aastaseid isikuid, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda Covid-19 haigust raskelt, lisaks nendele  tervishoiu- ja hooldekodude töötajaid. Teist tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või Covid-19 haiguse põdemisest. Esimest tõhustusdoosi soovitatakse kõigile üle 18-aastastele inimestele ning 5–17-aastaste vanuserühmas soovitatakse tõhustusdoosi Covid-19 riskirühma kuuluvatele lastele ja noortele.

Kliinikumi vaktsineerimismeeskonna koordinaatori Tiina Tederi sõnul ootab vaktsineerimismeeskond kõiki soovijaid vaktsineerima L. Puusepa 8 peamajja ning Kvartali kaubanduskeskusse.

Vaktsineerimise vastuvõtuajad on broneerimiseks avatud üleriigilises digiregistratuuris, lisaks helistades vaktsineerimise etteregistreerimise telefonil 731 7200 esmaspäevast reedeni kell 8.00–16.00.

Soovi korral saab vaktsineerida ka ilma registreerimata. Vaktsineerimine Covid-19 vastu on endiselt tasuta, detailsema info leiab kliinikumi kodulehelt.

Esmaspäevast reedeni kell 16.00–18.00 on võimalik helistada ka kliinikumi vaktsineerimise infotelefonile 731 7200, mille eesmärk on pakkuda vaktsineerimisalast nõustamist ja informatsiooni nii kliinikumi patsientidele kui teistele huvilistele. Telefonile vastavad vaktsineerimismeeskonna õed.

Märksõnad
Tagasi üles