K, 8.02.2023

Toidud, mis aitavad D-vitamiini vajadust täita

PM Tervis
Toidud, mis aitavad D-vitamiini vajadust täita
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
D-vitamiini defitsiidi üheks põhjuseks on vähene päikesevalgus.
D-vitamiini defitsiidi üheks põhjuseks on vähene päikesevalgus. Foto: Shutterstock

D-vitamiini puudus võib panustada erinevate haiguste, näiteks gripi ja viirushaiguste, luuhõrenemise, depressiooni, dementsuse ja diabeedi tekkimisse.

D-vitamiini saab kõige enem päikesevalguse käes viibides, kuid Eestis saame seda sel viisil piisavalt vaid viiel kõige soojemal kuul. Seega tuleb D-vitamiini vajadus saada kätte toidust või toidulisanditest. Business Insider toob välja toidud, mida võiks selleks eelistada.

1. Lõhe

Uuring leidis, et 100 grammis vabapidamisel lõhes leidus 500-1000 ühikut (IU) D-vitamiini ning kasvanduses elanud lõhes oli vitamiini vaid 100-250 ühikut.

2. Väiksed kalad

Rasvased, külmaveekalad, näiteks lõhe, makrell, sardiinid ja anšoovised on head D3-vitamiin allikad. See D-vitamiini vorm on looduslikult kõige paremini omastatavam.

3. Tursamaksaõli

Ühes teelusikatäies tursamaksaõlis on umbes 450 ühikut ehk 75 protsenti päevasest D-vitamiini vajadusest. Tursamaksaõli on rikas ka teiste rasvlahustuvate vitamiinide, A-vitamiini ja E-vitamiini poolest.

4. Munad

Munakollane on veel üks hästi omandatava D-vitamiini allikas. Tasuks valida vabapidamisel kanade munad, sest neis on 3–4 korda rohkem D-vitamiini, kui tavalistes munades, sest puurikanad ei saa päiksevalgust. Keskmiselt on siseruumides elavate kanade munades 100 grammi kohta 152 ühikut ning õues kasvavate kanade omades 572 ühikut.

5. Piim

D-vitamiiniga rikastatud piim või taimne piimajook on üks levinumaid viise, kuidas päikesevitamiini toidust kätte saada. Mõnikord on D-vitamiini lisatud ka puuviljamahlale.

6. Seened

Seened sisaldavad ergosterooli, mis muundub D2-provitamiiniks. Keha ensüümid muudavad selle omakorda D-vitamiini aktiivseks vormiks. Seened on hea viis D-vitamiini saamiseks taimsel toidul olevatele inimestele. Lisaks tugevdavad seened immuunsussüsteemi, parandavad soolestiku immuunsust, on antimikroobsed, toetavad südame ja aju tervist.

7. Jogurt

D-vitamiiniga rikastatud jogurt võib anda 20 protsenti soovituslikust päevasest kogusest. See on kättesaadav ja lihtne võimalus, kuidas oma hommikusööki või vahepala tervislikumaks muuta.

Märksõnad
Tagasi üles