K, 8.02.2023

6 sümptomit, millele peaks kindlasti kohe reageerima

PM Tervis
6 sümptomit, millele peaks kindlasti kohe reageerima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Valusad lihased pärast treeningut ei ole just ebatavalised, aga paistetuse, soojatunde või punetuse korral konsulteeri meditsiinitöötajaga.
Valusad lihased pärast treeningut ei ole just ebatavalised, aga paistetuse, soojatunde või punetuse korral konsulteeri meditsiinitöötajaga. Foto: Shutterstock

Suur hulk valudest ei ole märk ohtlikest terviseprobleemidest ning mööduvad peatselt. On aga teatud kriitilised sümptomid, millele peaksid tähelepanu pöörama nii ruttu kui võimalik, vahendab WebMD. Pöördu spetsialistide poole, kui sul on üks neist sümptomitest.

Käte ja jalgade nõrkus

Kui sul tekib nõrkus jalas, käes või tajud seda näos, võib see olla insuldi tundemärk. Eriti oluline on sellele kiirelt tähelepanu pöörata, kui see esineb ühes kehapooles ning tabab ootamatult. Ära oota, millal sümptomid kaovad, vaid kutsu kohe kiirabi. Kui ajus tekkinud tromb lõustatakse nelja tunni jooksul pärast sümptomite algamist, on jäädavate kahjustuste võimalus väiksem. Eriti peaksid nendele sümptomitele tähelepanu pöörama, kui sul on kõrge vererõhk.

Valu rinnus

Kõik me oleme kogenud valu rinnus kas teravate torgete või tuima tuikamise näol. See võib olla aga märk tõsisest probleemist – infarktist või mõnest muust haigusest. Südameprobleemidega seonduvat valu on inimesed kirjeldanud kui põletavat, täisvalgunud või pitsitavat tunnet rinnus. Valu võib anda tunda ka ühes või mõlemas käes ning liikuda edasi kaela, lõuga ning õlgadesse. Kui valu ja ebamugavustunne kestavad rohkem kui mõne minuti, kutsu kindlasti kiirabi. 

Hellustunne ja valu jala tagaküljes

See võib olla märk trombist jalas, mis tekib vereliblede kokku kleepumise tagajärjel. Trombide tekkimise risk on suurem, kui oled pikemat aega istunud või voodisse aheldatud. Rasedus, suitsetamine ja ülekaal tõstavad riski veelgi.

Trombi puhul võid tunda jalas valu või hella tundmust. Koht, kus vereklomp on soone ummistanud, võib ka paiste minna. Võid tajuda, kuidas nahk läheb soojaks ja see võib näida punasem kui ülejäänud kehapind.

Valusad lihased pärast treeningut ei ole just ebatavalised, aga paistetuse, kestva soojatunde või punetuse korral konsulteeri meditsiinitöötajaga. Jalgades tekkinud tromid võivad lõppeda surmaga, kui need liiguvad mööda vereringet edasi kopsudesse.

Veri uriinis

Verd uriinis võivad põhjustada mitmed terviseprobleemid. Kui sul on neerukivid, võib uriin muutuda roosaks või punakaks. Neerukivid põhjustavad tavaliselt ka palju valu küljes või seljas.

Veri uriinis, vajadus sagedasti urineerida ning põletav tunne sel ajal võib olla märk põletikust põies või neerudes.

Veri uriinis võib olla ka märk tõsisest haigusest, sealhulgas põie – või neeruvähist.

Vilistav heli hingamisel

Kui hingates kostub pidevalt vilistav heli, pöördu kohe arsti poole, sest see võib olla märk astmast, äge allergiline reaktsioon või kopsuhaigus, näiteks bronhiit või kopsupõletik. Lühiajalist abi selle vastu saad, kui istud duširuumis, kus on niiske õhk.

Enesetapumõtted

Kui tunned lootusetust, justkui poleks probleemidele lahendust, ära jää selle tundega üksi. Pöördu perearsti või psühholoogi poole, kriisiolukorras kutsu aga julgesti kiirabi.

Märksõnad
Tagasi üles