E, 30.01.2023

Kasulik teada: millised on maovähi sümptomid?

PM Tervis
Kasulik teada: millised on maovähi sümptomid?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõhuvalu põhjused on erinevad.
Kõhuvalu põhjused on erinevad. Foto: Shutterstock

Maovähki on varajases staadiumis raske diagnoosida, sest puuduvad iseloomulikud sümptomid. Ka võib see areneda pikka aega ilma mingeid vaevusi põhjustamata, vahendab Kliinik.ee. Kui ilmnevad aga järgnevad märgid, tuleb pöörduda arsti juurde.

Maovähi võimalusele viitavad ebamugavustunne ja püsivad tuimad valud ülakõhus, isutus, isu muutused, kiire täiskõhutunde tekkimine, iiveldustunne, harvem oksendamine, neelamistakistus, kaalulangus. Esineda võib ka tume veresegune väljaheide.

Selliste haigusnähtude korral, eriti kui vaevused on püsivad (üle kahe nädala) ja süvenevad, tuleb pöörduda kiiresti oma perearsti poole, kes suunab haige kontrollile onkoloogi juurde.

Vaevusi ei tohi ignoreerida ega omal käel ravima hakata, see tähendaks vähkkasvajate korral kahetsusväärset ajakadu. 

Eesti on esinemissageduselt esirinnas

Eesti on koos teiste Balti riikidega maovähi esinemissageduses Euroopas esirinnas. 2020. aastal diagnoositi 379 uut maovähi juhtu ning mehi oli diagnoositute seas kaks korda enam kui naisi. Sugudevaheline erinevus hakkab statistikas välja tulema 45. eluaastast alates. Maovähi haigestumuskordaja on viimaste aastakümnete jooksul olnud vaikses, kuid pidevas langustrendis.

Maovähi viie aasta suhteline elulemus protsentides on Eestis 2012.–2016. aasta andmetel lokaalse haiguse puhul 70 protsenti, naaberorganitesse või regionaalsetesse lümfisõlmedesse levimise puhul 38 protsenti ja kaugmetastaaside puhul kaks protsenti. Sellest võib järeldada varaste staadiumite avastamise tähtsust.

Allikas: Ida-Tallinna keskhaigla

Märksõnad
Tagasi üles