«Kui pidevalt rööprähelda ning mitte võtta iseendale piisavalt aega taastumiseks, puhkamiseks ja magamiseks, siis mingil hetkel tuleb lõivu maksta ning sageli avaldub see just väsimuse kujul,» selgitab Põhja-Eesti regionaalhaiglas asuva Benu Pargi apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane. Tema sõnul on ka toitumine väga tähtis. «Pikaajaline ühekülgne ja vitamiinivaene menüü viib organismi reservide otsalõppemiseni, mis võib väljenduda väsimusena.»
Apteeker juhib tähelepanu, et väsimus ja koormustaluvuse langus võivad viidata ka haigustele, näiteks viiruslikule mononukleoosile, aneemiale ja südamelihase põletikule ning olla märgiks kilpnäärme probleemidest.
Halb unekvaliteet röövib energiat
Apteeker selgitab, et juhul kui väsimustunnet pole võimalik seostada stressirohke perioodi, toitumise ega ebapiisava puhkamise või uneajaga, siis võib tegemist olla unekvaliteedi murega. «Uneaegne hingamisseisak ehk uneapnoe võib olla samuti põhjus, miks hommikul ärgates on endiselt tunne, et tahaks edasi magada ja hoolimata pikast ööunest ei ole korralikult välja puhatud,» räägib Valge-Rebane. Tema sõnul võib tegemist olla ka kombineeritud probleemiga. Näiteks kui tööl on projekti esitamise tähtaeg, mis röövib öösel une, ning kui pingeline ja unevaene periood kestab kaua, võib tekkida depressioon, mis kõike eelnevat omakorda veelgi süvendab.
Energia tõstmiseks söö, puhka ja maga hästi
Apteeker soovitab alustada väsimuse põhjuse väljaselgitamisest. Selleks tuleks oma tegemised kriitilise pilguga üle vaadata, et teha kindlaks, kas probleemiks on pingeline aeg, kehv ja lühike ööuni või pigem toitumine. «Ööuni peaks kestma vähemalt 7–8 tundi, et keha jõuaks piisavalt oma energiavarusid taastada,» rõhutab Valge-Rebane ja lisab, et paarist korralikult puhatud ööst ei piisa, taastamaks pikema kehva unega perioodi unevõlga. «Ka menüüd korrastades vajab organism veidi pikemat aega, et lisandunud toitained ja vitamiinid saaksid mõju avaldada,» selgitab proviisor.