Võrreldes 2019. aastaga on dokumendi küsimise tase mõnevõrra tõusnud (41 protsenti vs. 46 protsenti). Suurim muutus on esinenud toitlustusasutustes, kus 2019. aastal küsiti dokumenti 38 protsendil testostudest, 2022. aastal 49 protsendil testostudest. Jaekaubanduses on dokumendi küsimine jäänud samale tasemele (44 protsenti vs. 47 protsenti), kuid asutuste lõikes on see nüüdseks ühtlustunud. Võrreldes 2019. aastaga on seis kehvemaks muutunud suurtes kauplustes (69 protsenti vs. 58 protsenti). Positiivsema poole pealt on paranenud dokumendi küsimise tase tanklates (48 protsenti vs. 51 protsenti).
Esimest korda viidi läbi alkohoolsete jookide testostlemist suurte kaupluste iseteeninduskassades — kokku 30 testostu. Iseteeninduskassades kontrolliti dokumenti harvem (30 protsenti vs. 57 protsenti) ning oldi valmis alkoholi müüma oluliselt sagedamini kui suurte kaupluste tavakassades (90 protsenti vs. 59 protsenti).
Alkohoolsete jookide testostlemise uuringut on teostatud kokku kuuel korral alates 2012. aastast. Kui 2014. aastal küsiti isikut tõendavat dokumenti umbes neljandikus jaemüügikohtades, siis 2016. aastal küsiti dokumenti peaaegu pooltel juhtudel. Sarnane tulemus on püsinud suuremate muutusteta ka järgnevatel uuringuaastatel. «Alkoholi lihtne kättesaadavus on Eestis püsinud muutumatuna ja sellel suunal tegutsemine on hädavajalik. Kuigi seadus keelab alkoholimüügi alaealisele, pole meil piisavalt toetavaid tegevusi ja järjepidevust järelevalve korraldamises,» selgitas TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.
Ka politsei- ja piirivalveamet rõhutab, et vaatamata uuringu tulemuste mõningasele paranemistrendile on alkohol endiselt noortele kättesaadav. «Noores eas alkoholi juues suureneb oluliselt mürgistuse ja sõltuvuse risk, aga oma töös näeme ka seda, et sageli käib joobega kaasas nii süütegude toimepanemine kui ka nende ohvriks langemine. On väga oluline, et alkoholi müüjad mõistaksid, et neile on usaldatud suur vastutus,» ütles politsei Ida prefektuuri prefekt Tarvo Kruup.