T, 5.12.2023

TAI: Eestis saab alkohoolse joogi vanust tõendamata kätte iga teine noor

PM Tervis
Copy
Teismelised ja alkohol
Teismelised ja alkohol Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituut (TAI) viis 2022. aastal läbi alkohoolsete jookide testostlemise uuringu, mis näitas, et alkoholi osta soovivalt noorelt küsitakse dokumenti vähem kui pooltes müügikohtades. Üldistavalt saab iga teine noor alkohoolse joogi kätte vanust tõendavat dokumenti näitamata.

Alkohoolsete jookide testostlemisel paistsid kehvema tulemuse poolest silma väikesed poed, maakohad ja vanemaealised teenindajad ning suurte kaupluste võrdluses iseteeninduskassad.

Esimest korda viidi läbi alkohoolsete jookide testostlemist suurte kaupluste iseteeninduskassades — kokku 30 testostu. Iseteeninduskassades kontrolliti dokumenti harvem (30 protsenti vs. 57 protsenti) ning oldi valmis alkoholi müüma oluliselt sagedamini kui suurte kaupluste tavakassades (90 protsenti vs. 59 protsenti).

Alkohoolsete jookide testostlemise uuringut on teostatud kokku kuuel korral alates 2012. aastast. Kui 2014. aastal küsiti isikut tõendavat dokumenti umbes neljandikus jaemüügikohtades, siis 2016. aastal küsiti dokumenti peaaegu pooltel juhtudel. Sarnane tulemus on püsinud suuremate muutusteta ka järgnevatel uuringuaastatel. «Alkoholi lihtne kättesaadavus on Eestis püsinud muutumatuna ja sellel suunal tegutsemine on hädavajalik. Kuigi seadus keelab alkoholimüügi alaealisele, pole meil piisavalt toetavaid tegevusi ja järjepidevust järelevalve korraldamises,» selgitas TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.

TAI ja siseministeerium alustavad Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest uue programmi elluviimist, mis Rootsis on andnud häid tulemusi ja mida tuntakse projekti STAD (Stockholm prevents alcohol and drug problems) nime all. See programm hõlmab endas koolituste korraldamist alkoholimüügiga kokkupuutuvatele inimestele, et vähendada alkoholi kättesaadavust nii alaealistele kui ka joobe tunnustega inimestele.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles