PARAS PÄHKEL ⟩ Vähirisk kasvab nii rasvumise kui ka selle tervisliku muutusega

PM Tervis
Copy
Regulaarne liikumine parandab füüsilist võimekust ja aitab hoida tervislikku kehakaalu.
Regulaarne liikumine parandab füüsilist võimekust ja aitab hoida tervislikku kehakaalu. Foto: Shutterstock

Rasvumine on seotud mitme terviseprobleemiga, sealhulgas vähiga. Uues uuringus ilmnes aga teadlasi segadusse ajav seos – kehakaalu langetades tõusis vähirisk, vahendab The Conversation.

Uuringud on näidanud, et rasvumine on seotud vähemalt 13 erineva vähitüübiga. Mõnes piirkonnas, nagu Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Lähis-Idas, võib rasvumine põhjustada kuni üheksa protsenti kõigist vähijuhtudest. Seega on kaalu langetamine oluline eesmärk.

Hiljuti tehtud uuring tõi aga ootamatu tulemuse. Selgus, et kehakaalu langus oli seotud oluliselt suurema vähijuhtumite arvuga 12 kuu jooksul pärast kaalu kaotamist, võrreldes nendega, kelle kaal püsis sama. 

Osalejad olid jaotatud kolme rühma, lähtudes sellest, kui tahtlik oli nende kaalulangus.

Uuringus kasutati andmeid peaaegu 160 000 tervishoiutöötajalt, keda jälgiti keskmiselt 28 aastat. Osalejad teatasid oma tervise- ja elustiilidetailidest iga kahe aasta tagant kuni 2016. aastani. Uurijad pöörasid erilist tähelepanu kaalumuutustele.

Inimestel, kes kaotasid üle 10 protsendi kehakaalust, oli järgneva aasta jooksul oluliselt suurem vähidiagnoosi risk.

Kuid kõik vähid ei olnud kaalukaotusega ühtemoodi seotud. Uuring näitas tugevat seost kaalukaotuse ja ülemise seedesüsteemi vähkide (söögitoru ja magu), maksa, kõhunäärme ja sapiteede vähkide vahel.

Nende vähitüüpide puhul oli risk palju suurem, suurenedes kolm kuni seitse korda. Seos oli nõrgem käärsoole- ja kopsuvähi korral ning ei tundunud mõjutavat rinnanäärme-, eesnäärme- ja naistele iseloomulike vähkide tekkimise tõenäosust.

Uuringu autorid on siiski ettevaatlikud. Nad teavad, et nende uuringul on mõned piirangud. Esiteks tuginesid nad inimeste endi antud infole, mis ei pruugi olla alati täpne. Lisaks valede kaalunumbrite edastamisele võisid osalejad tagantjärele valesti hinnata enda tahtlikku püüdlust kaalu kaotada. Lisaks kontrolliti osalejaid ainult iga kahe aasta tagant, mis tähendas, et mõned üksikasjad võisid jääda märkamata. Lisaks tehti uuring peamiselt USA tervishoiutöötajate seas, kes võivad olla vähiteadlikumad ja omada paremat juurdepääsu tervishoiuteenustele.

Tähelepanuväärne oli see, et suurim risk esines neil, kes tegid kõige vähem pingutusi kaalu langetamiseks (need, kes klassifitseeriti rühma «madal tahe kaalu langetada»). Seega võib lähem uurimine kinnitada seda, mida me juba teadsime: kui kaal kaob ilma selge põhjuseta, on oluline uurida, miks. Ehk kaalulangus ei pruugi põhjustada vähki, vaid vähk võib olla kaalulanguse taga.

On palju tõendeid, mis näitavad tahtliku kaalu langetamise eeliseid. Näiteks 2022. aastal avaldatud uuringus leiti, et inimestel, kes tegid olulisi elustiilimuutusi, oli rasvumisega seotud vähirisk 16 protsenti väiksem. Teises sama aasta uuringus leiti, et kirurgiline sekkumine kehakaalu vähendamiseks langetas oluliselt vähki haigestumise ja sellesse suremise riski.

Seega on kehakaalu normis hoidmiseks oluline püsida aktiivne ja toituda tervislikult ning vajadusel kasutada kaalu hallata aitavaid ravimeid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles